GeriAvrupa Komşuda Drahmi'ye dönüş senaryosu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Komşuda Drahmi'ye dönüş senaryosu

Komşuda Drahmi'ye dönüş senaryosu
refid:28251958 ilişkili resim dosyası

Almanya'nın, Yunanistan'ın mali programı uzatma talebini sağlam bir çözüm sunmadığı gerekçesiyle reddetmesinin ardından, piyasalar Yunanistan'ın Euro Birliği'nden çıkarak Drahmi'ye dönmesini olası seçenekler arasında değerlendiriyor.

Yunanistan'ın borç krizini yakından takip eden Johns Hopkins Üniversitesi'nden Uygulamalı Ekonomi Profesörü Steve Hanke, soruları yanıtladı.

Yunanistan'ın Drahmi'ye dönmesinin olasılıklar arasında yer aldığını, ülkedeki Yunan bankalarından son iki ayda dikkate değer seviyede sermaye çıkışı yaşandığını dile getiren Hanke, "Eğer Yunanistan bu tehlikeli oyunu oynamaya bu şekilde devam ederse, bankalarda sermaye kontrolü kaçınılmaz görünüyor" uyarısını yaptı.

Bankalardan çıkan paranın, "sızıntının", ilerleyen günlerde "sele" dönüşmesi halinde ekonominin çökeceğini savunan Hanke, "Burada gündeme gelecek ilk şey Yunan bankalarında sermaye kontrolüne gidilmesi olacaktır. İkinci etapta da Yunanistan'ın Euro Birliği'nden ayrılması gündeme gelecektir" dedi.

Steve Hanke, Yunan bankalarından mevduat çıkışının haftalık 2 milyar euroya kadar yükseldiğini belirtti.

Almanya'nın hali hazırda Yunanistan'ın en büyük kreditörü ve diğer Euro üyesi ülkelerin de liderliğini temsil eder durumda olduğuna dikkati çeken Hanke, şunları kaydetti:

"Daha önce İrlanda, Portekiz gibi ülkeler için uygulanan kurtarma planları işe yaradı ve ekonomileri tekrar büyüme göstermeye başladı. Yunanistan bir kere borç sildi ve gerekli finansman sağlandı. Şimdi Yunanistan bunu bir kez daha bekliyor. Atina bir anlamda Brüksel'i rehin almış durumda..."

21 milyar euroluk çıkış

Avrupa Merkez Bankası ve Yunan Merkez Bankası verilerine göre Yunan bankalarından sadece aralık ayında yaklaşık 6 milyar euro seviyesinde mevduat çıkışı yaşandı. Bir süre önce JP Morgan'ın yayınlandığı Sermaye Akışı ve
Likidite raporunda ise geçen ay içinde Yunan bankalarından sermaye çıkışının 15 milyar euroya ulaştığının tahmin edildiği belirtildi. Son iki ay birlikte değerlendirildiğinde Yunan bankalarından toplam mevduat çıkışının yaklaşık 21 milyar euroyu bulduğu tahmin ediliyor.

Öte yandan piyasalarda Yunan bankalarına ilişkin yakın zamanda olası bir sermaye kontrolünün başlayabileceği konuşulsa da Avrupa Merkez Bankası bir açıklama yaparak, Yönetim Konseyi'nin 18 Şubat'taki toplantısında Yunanistan'a yönelik sermaye kontrolünün tartışılmadığı duyurdu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları da Yunanistan'ın Euro'dan çıkması ihtimalini olası senaryolarına eklemeye başladı. Standard & Poor's (S&P) dün Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkmasının diğer ülkeler üzerindeki etkisinin sınırlı olacağını açıkladı. Fitch Ratings ise "Yunanistan hükümetinin resmi kreditörleriyle müzakere sürecindeki korku politikası Yunanistan'ın kredi profiline ilişkin riskleri artırdı" açıklamasını yaptı.

Euro Bölgesi maliye bakanlarının bugün Brüksel'de olağanüstü toplanarak Yunanistan'ın, mali programın uzatılması talebini görüşeceğini belirten Londra merkezli Open Europe'un Politik Analisti Vincenzo Scarpetta ise "Bu son derece önemli bir toplantı olacak. Asıl burada verilecek karar bağlayıcı olacak" dedi.

Toplantıda bir uzlaşmanın çıkabileceğine inandığını söyleyen Scarpetta, şunları söyledi:

"Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden olası çıkışının yaratacağı finansal etkinin 2012 yılındakinden daha az olacağı piyasalarda konuşuluyor. Slovakya Başbakanı Robert Fico da olası bir çıkış halinde Euro Bölgesi'nin artık daha hazırlıklı olduğunu söyledi. Avrupa olası şoklara karşı daha hazırlıklı."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle