GeriAvrupa Katalonya ‘kendi geleceğine karar verme hakkı’ istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Katalonya ‘kendi geleceğine karar verme hakkı’ istedi

Katalonya ‘kendi geleceğine karar verme hakkı’ istedi

İspanya merkezi hükümeti ile Katalonya Özerk Yönetimi hükümeti başkanları, geçen yıl başlayan bağımsızlık yanlısı girişimlerin ardından ‘ilişkilerin normalleştirilmesi’ amacıyla ilk kez doğrudan görüşme gerçekleştirdi.

İSPANYA Başbakanı Pedro Sanchez ile bağımsızlık yanlısı Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Quim Torra, Madrid’de bir araya geldi. Sanchez ve Torra, İspanya Başbakanlık konutu La Moncloa’daki görüşme öncesi el sıkışıp gazetecilere gülümseyerek poz verdi. 

Bağımsızlık yanlısı söylemleriyle dikkati çeken Torra’nın Sanchez’e Katalonya’nın tarihi haritalarından oluşan bir kitap ile geleneksel likör hediye ettiği belirtildi.
İki saatten fazla süren görüşmenin ardından Sanchez, sosyal medya hesabından paylaştığı İspanyolca ve Katalanca mesajında, “Siyasi bir kriz, siyasi bir çözüm gerektirir. Görüşme, ilişkilerin normalleşmesi için yapıcı bir başlangıç noktasını oluşturuyor” dedi.

Katalonya ‘kendi geleceğine karar verme hakkı’ istedi
Quim Torra, Pedro Sanchez

SANCHEZ REDDETTİ
Başbakan Yardımcısı Carmen Calvo da düzenlediği basın toplantısında, Torra’nın Katalonya için ‘kendi geleceğine karar verme hakkı’ istediğini ancak Sanchez’in bunu, “Anayasada yer almadığı için üzerinde konuşacak çok fazla bir şey olmadığını söyleyerek reddettiğini” aktardı.
Katalonya konusunda selefi muhafazakar Mariano Rajoy’dan daha yumuşak tutum takınan ve haziran ayında gensoru ile göreve gelen sosyalist Sacnhez, buna karşın yeni bir bağımsızlık referandumuna veya ayrılık teşebbüsüne karşı olduğunu göreve geldikten sonra açıkça ortaya koymuştu.
Sanchez görüşme öncesi, bağımsızlık girişimindeki rolleri nedeniyle tutuklanan Katalan liderlerin Madrid’den Katalonya’daki hapishanelere nakline onay vererek jest yapmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle