Kapıkule doldu, izinciler alternatif kapılara...

CİHAN
28.08.2014 - 13:14 | Son Güncelleme:

Kapıkule gümrük sahasının dolmasının ardından izinden dönen Avrupalı Türkler, Hamzabeyli ve Pazarkule Sınır Kapısı'na yönlendirildi.

Avrupa ülkelerinde yaşayan yüz binlerce Türk, yaz tatillerini geçirmek üzere memleketlerinin yolunu tuttu. Binlerce kilometrelik yolu kat ettikten Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala, Pazarkule ve Dereköy sınır kapılarından Türkiye’ye giriş yapan Avrupalı Türkler için Ağustos ayının ortalarından itibaren dönüş yolculuğu başladı.

Kapıkule doldu, izinciler alternatif kapılara...Pazartesi günü Avrupa’da okulların açılacak olması nedeniyle binlerce izinci Türkiye’nin farklı illerinden yola çıktı. Kilometrelerce yolu araçlarıyla kat eden gurbetçi vatandaşları Kapıkule Sınır Kapısı’na ulaştı. Yetkililerin defalarca uyarmasına, gümrük kapılarında 24 saat canlı kamera yayını bulunmasına rağmen alışkanlıklarını değiştirmeyen izinciler, Türkiye’den çıkış için yine Kapıkule Gümrük Kapısı’na tercih etti.

Aynı anda yola çıkan Avrupalı Türkler, gece saatlerinden itibaren Kapıkule gümrük sahasının yolcu çıkış bölümünü doldurdu. Yeni araçların da eklenmesiyle sahaya sığmayan izinciler bu kez Kapıkule’ye giden uluslararası yolda beklemeye başladı. Bu nedenle sabah saatlerinde Kapıkule yolunda yaklaşık 3,5 kilometrelik TIR kuyruğu oluştu. Zaman zaman çift sıra araç kuyruğunun oluştuğu yolda bölge trafik ekipleri izincileri alternatif sınır kapılarına yönlendirdi.

Onlarca İzinci aracı aracı Hamzabeyli ve Pazarkule’ye gitmek üzere Kapıkule yolundan geri döndü. Geri dönenler ise duruma tepki gösterdi. Oğuz Korkmaz, yolun çok kabalık olduğunu ve işlerin iyi yürümediğini belirtti. Geri dönmek zorunda kaldıklarını ifade eden Korkmaz, "Şu anda Yunanistan veya Hamzabeyli Sınır Kapısı üzerinden gideceğiz. En geç Cumartesi günü orada olmam gerekir ama erken çıktık yine de böyle? Yapacak bir şey yok." dedi.

Şu anda uzun araç kuyruğunun bulunduğunu ve bu çileğinin bitmeyeceğini söyleyen Eray İlter de, geri dönerek Hamzabeyli ve Pazarkule sınır kapılarından çıkış yapmaya çalışacaklarını ifade etti. Oraların memurlarının yavaş olduğunu dile getiren İlter, herhalde orada da 5-6 saat bekleyeceklerini açıkladı.

Her yıl aynı olayı yaşadıklarını vurgulayan Kadir Öztürk ise "Aslında kimsenin suçu değil, bu suç devletin suçu. Baskı yapsınlar oraya. Bakın o zaman bu sorun yaşanıyor mu? Bu Kapıkule’deki sorunu bir türlü çözemediler." açıklamasını yaptı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı