GeriAvrupa İşverenlerin bu talebi çalışanları kızdıracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşverenlerin bu talebi çalışanları kızdıracak

İşverenlerin bu talebi çalışanları kızdıracak
refid:29634337 ilişkili resim dosyası

Alman İşverenler Birliği, günde 8 saat çalışma süresinin yasadan çıkarılmasını istiyor.

Günde kaç saat çalışılacağını işyasası güvence altına alıyor ve yasa “Pazartesi gününden cuma gününe kadar çalışma süresi günde 8 saati geçemez” diyor.

Alman iş yasasının 3. maddesi aynı zamanda istisnaları da düzenliyor:

“6 ay veya 24 hafta içinde mesai günlerinde sadece çalışma saatinin sekiz saatin altında kaldığı durumlarda, çalışma süresi en fazla 10 saate kadar uzatılabilir.”

Ancak 8 saat çalışma süresi giderek, tehlikeye giriyor. Birçok işte insanlar günde 8 saatten fazla çalışıyor. Alman İşverenler Birliği (BDA), 8 saat çalışma süresinin kaldırılmasını tartışmaya açtı.

HÜKÜMETE SUNACAKLAR

İşverenler Birliği'nin, 8 saatlik çalışma süresinin yasadan çıkarılmasını isteyen bir talebi mayısta Federal hükümete sunduğu ortaya çıktı.

Gerekçe olarak ise esnek mesai saatleriyle üretimlerini giderek küreselleşen ve dijitalleşen ekonomiye uygun hale getirmek.

Öneriyi Almanya Çalışma Bakanı Andrea Nahles (SPD) ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel (SPD) reddetti. Çalışma Bakanı Nahles, böyle bir yasal değişikliğin planlanmadığını açıkladı.

Ancak Alman Ekonomi Enstitüsü (İW) yetkilisi Hans Peter Klös, mesai saatlerinin günümüze uygun olup olmadığının gözden geçirilmesini istedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle