GeriAvrupa İsveç’te cami ve mescitlere saldırılar on kat arttı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsveç’te cami ve mescitlere saldırılar on kat arttı

İsveç’te cami ve mescitlere saldırılar on kat arttı

İsveç’te Uppsala Üniversitesi, hazırladığı rapora göre 2017 yılında bu ülkedeki cami ve mescitlere yapılan saldırılar, bir önceki yıla göre 10 kat arttığına dikkati çekti.

RAPORDA geçen yıl 38 cami ve mescidin saldırıya uğradığı kaydedildi. İsveç İnanç Birliği Dairesi Görevlisi Max Stockman, devlet televizyonu SVT’ye yaptığı açıklamada, cami ve mescitleri hedef alan saldırılardaki artışın İsveç’te din özgürlüğünü ciddi derecede tehdit ettiğini vurguladı. 

İsveç anayasasının temel maddelerinden biri olan din özgürlüğünün önündeki tehditlerin devlet tarafından bertaraf edilmesi gerektiğini söyleyen Stockman, “Herkes, dinini güvenli bir şekilde yaşamalı. Devletin temel görevi, din özgürlüğünü tehdit oluşturan unsurlarla mücadele etmektir. Kurum olarak Müslümanlara ve Yahudilere yapılan saldırılardan endişe duyuyoruz” dedi.

İsveç’te cami ve mescitlere saldırılar on kat arttı
Başkent Stockholm’ün Eskilstuna semtindeki cami de kundaklanmış, beş kişi hastanelik olmuştu.

ÖZEL POLİS GÖREVLENDİRİLDİ
İsveç Adalet ve İçişleri Bakanı Morgon Johansson da saldırıları ‘korkunç’ olarak niteledi.
Saldırılardaki artışın sadece İsveç’te olmadığını, aşırı milliyetçilikle tüm Avrupa’da görüldüğüne işaret eden Johansson, siyasi partilerin de yabancılar üzerinden siyaset yaptığına, genel olarak göçmenler, özellikle de Müslümanlara karşı çok sert söylemler geliştirdiklerine dikkati çekti.
Camileri korumak için önlemleri artıracaklarını belirten Johansson, saldırılara karşı polisten özel bir grubu görevlendirdiklerini ve bütün cami ve mescitlerin güvenlik kamerası ile donatılacağını ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle