GeriAvrupa İşte cihada böyle gidiyorlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte cihada böyle gidiyorlar

İşte cihada böyle gidiyorlar
refid:27070222 ilişkili resim dosyası

IŞİD’ e katılmak için Antalya üzerinden Suriye ve Irak’a giden İngiltere vatandaşı bir grup cihadcının Londra Gatwick havalimanında çekilmiş görüntüleri yayınlandı.

Geçen yıl 8 Ekim tarihinde havaalanının Mobese kameraları tarafından çekilen görüntülerde 25 yaşındaki Muhammad Hamidur Rahman, 31 yaşındaki Mashadur Choudhury, 25 yaşındaki Assad Uzzaman, 19 yaşındaki Mehdi Hassan ve Mamunur Roshid’in Thomas Cook havayollarına ait bit uçakla Antalya’ya gitmeye hazırlandığı görülüyor.

Kendilerine “Britani Brigade Bangladeshi Bad Boys” ismini veren fanatiklerin Antalya’dan sonra Hatay’a gittiği ve buradan Suriye’ye geçerek IŞİD militanları ile buluştuğu tahmin ediliyor.

IŞİD’e katılmadan önce İngiltere’nin popüler mağazası Primark’da kasiyerlik yaptığı belirtilen Rahman’ın geçen ay Suriye’deki çatışmalarda hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Suriye’ye gitmeden önce belediyede çalışan ve pahalı eskortlara olan düşkünlüğü ile tanınan Choudhury’nin ise IŞİD’e katılmaya “hak kazanamadığı” ve yine Türkiye üzerinden İngiltere’ye dönünce tutuklanarak “teröre destek vermek” suçlaması ile hapse atıldığı açıklandı.

İngiliz yetkililer görüntülerde yer alan diğer üç kişinin nerede olduğunu şu an için bilmediklerini ancak Banglades asıllı Müslüman İngilizler’in halen IŞİD için savaştığını tahmin ettiklerini söyledi.

HER AY 30 İNGİLİZ CİHAD İÇİN TÜRKİYE’YE GİDİYOR

İngiliz yetkililer her ay yaklaşık 30 İngiltere vatandaşının IŞİD saflarında savaşmak için Türkiye üzerinden Suriye ve Irak’a gittiğine inanıyor.

İngiliz basını konuyla ilgili haberlerinde Türkiye’nin sınırlarını kontrol etmek ve IŞİD’e katılacak militanların geçişini engellemek için yeterince çaba harcamadığını ve sınırlardaki bu gevşekliğin örgütün gelişiminde önemli bir rol oynadığını iddia ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle