GeriAvrupa İslam karşıtı oyuna karşı tek kişilik oyun
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İslam karşıtı oyuna karşı tek kişilik oyun

İslam karşıtı oyuna karşı tek kişilik oyun

Almanya'da tiyatro eğitimi gören Türk öğrenci Ayşe Güvendiren, İslam karşıtı oyunu eleştirdiği tek kişilik oyunuyla büyük beğeni aldı.

OTTO-Falckenberg Tiyatro Okulunda tiyatro yönetmenliği eğitimi gören Ayşe Güvendiren (30), Almanya’nın en prestijli salonlarından Munich Kammerspiele’de kendisinin yönettiği ve oynadığı ‘Karşıtlık Fikirlere’ adlı karşıt oyunu ile büyük alkış aldı. Tek kişilik oyununda Ayad Akhtar’ın ‘Küçümsenen’ adlı oyunundaki İslam karşıtı çizgiye eleştiri getirdiğini belirten Güvendiren, şunları söyledi: “Yaklaşık iki seneden beri Almanya’da belirli bir tiyatro oyunu sergilenmekte, oyunun adı ‘Küçümsenen’, yazarı ise Ayad Akhtar. Bu yazar, İslam’ı kötüleyen bir oyun çıkardı ve bu oyun Almanya’nın her tarafında gösterilmekte. Beni aslında alakadar eden konu şu, bu oyun niye bu kadar ilgi görüyor? Niye Almanya’nın her tarafında bu oyun gösteriliyor? Cevabı basit, çünkü İslam’ı karalayan bir oyun bu. Kendi oyunumda, Akhtar’ın bu oyununu işledim. Okuma yazma bilen herkes o oyunu okuduğunda İslam’a karşı bir nefret anlatıldığını anlar. Benim işlediğim şey şu; Hani madem bu oyun gösteriliyor, siz seyirci olarak niye buna sessiz kalıyorsunuz? Niye bu oyun alkışlanıyor? Niye bu oyun bu kadar ilgi görüyor?”

İslam karşıtı oyuna karşı tek kişilik oyun

‘YABANCILAR GELİP KUTLUYOR’
“Oyuna yoğun bir ilgi oldu. Özellikle yabancıların beni gelip bu konuda cesaretimden dolayı kutlamasına çok seviniyorum. Mesela annem oyunumu izlediğinde çok duygulanmıştı. Annem dini değerlerine bağlı olan bir insan ve annemin bana o gururlu gözle bakması benim için yetiyor Bu konular, bu hikâyeler, anlatılması gereken hikâyeler. Biz anlatmazsak kim anlatacak bu hikâyeleri. Ben bir Müslüman olarak buraya çıkıp, ‘Sizin yaptığınız bir saçmalık, siz İslam’ı kötülüyorsunuz, sizin algınız yanlış’ demezsem, kim yapacak bunu? Almanya mı yapacak? O yüzden biz Türklerin de sanat camiasına girmesi lazım. Burada da olmamız lazım. Tiyatro oyunları çıkarmamız lazım. Sadece doktor, öğretmen, mühendis falan değil, sanat camiasında da bir yer edinmemiz lazım.”

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle