GeriAvrupa iPhone'unu kıranları bekleyen tehlike
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

iPhone'unu kıranları bekleyen tehlike

iPhone'unu kıranları bekleyen tehlike
refid:27053318 ilişkili resim dosyası

İlk firsatta jailbreak yapılan iPhone'ların düştüğü tuzak, işte bu yazılımla kuruluyor.

iPhone kullanıcılarının çoğu, hemen "jailbreak" yapar. Daha fazla uygulamaya rahat ve bedava ulaşmayı sağlayan jailbreak, ne var ki sağladığı avantajların yanında, pek çok sorunu da birlikte getiriyor.

Şüphesiz jailbreak'li iOS sistemlerin en büyük sorunu, dışarıdan gelen saldırılara karşı ziyadesiyle savunmasız konuma düşmeleri.Yakın zamanda 75.000 adet iPhone, AdThief denilen bir zararlı yazılım tarafından etkilendi. Araştırmacı ve analizci Axelle Apvrille, AdThief'in, sistem üzerindeki farklı reklam SDK'larını hedef aldığını ve akabinde yapımcının ya da kullanıcın ID hesabı ile hacker'ınkini değiştirdiğini beyan etti. Kullanılan bu teknik sayesinde AdThief isimli zararlı, içerisine sızdığı sistemlerden elde edilen tüm reklam gelirlerini, hacker'a yönlendiriyor.

Virüsü üreten kişinin sanal ortamlardaki takma adı "rover12421" ya da "zerofile." Android geliştiricisi olarak lanse edilen şahıs, çoktan suçu üstlenmiş durumda. Yaptığı açıklamalara göre kendisi sadece ID'ler değiştirecek bir uygulama üretmiş ve bir başkası bu yazılımı çalarak, şu anda kullanıcıları etkileyen AdThief'e dönüştürmüş. Yapılan ilk hesaplamalara göre AdThief sayesinde 22 milyon farklı reklamın tüm geliri, bir başka hesaba geçmiş durumda.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle