İngiltere’de seçim merkezi bayrakla donatıldı

Halil YETKİNLİOĞLU/ LONDRA
02.08.2014 - 14:53 | Son Güncelleme:

İngiltere’de, Cumhurbaşkanlığı için ilk tur oy verme işlemleri bugün sabah 8.00’de Londra’daki Kensington Olympia Sergi ve Konferans Merkezi’nde başladı. 2 gün sürecek oy kullanma işlemlerinin yapılacağı salon, Türk bayraklarıyla donatıldı.

İngiltere’de yaşayan Türk seçmenler ilk kez yurt dışında, Türkiye’de 10 Ağustos’ta düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu için oy kullandılar.
İngiltere’nin ‘tek’ seçim salonu olan Londra’nın batısında Kensington bölgesinde yer alan Olympia Sergi ve Konferans Merkezi, bir gün öncesinden irili ufaklı Türk bayraklarıyla donatıldı. İlk oyu kullanan Elbistan’lı Sevgi Özdemir ve eşi Mehmet Özdemir, çocukları Cem ve Rozerin’le birlikte geldikleri seçim merkezinde oylarını HDP adayı Selahattin Demirtaş’a kullanırken “Barış için bir ülkede yaşamak istediğim için oyumu Demirtaş’a verdim” dedi.

3 BİN 600 VATANDAŞ OY KULLANACAK

İngiltere’de 2-3 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek seçimlerde oy kullanmak için 3 bin 605 vatandaşın randevu aldığı açıklandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yapılan açıklamaya göre, seçimlerin 2. turu için ise 1.928 Türk vatandaşı randevu aldı.

Sandık görevlilerince, günün erken saatlerinde başlayan oy kullanımı için 57 sandık, 114 sandık odası oluşturuldu.

Sabah 8.00 itibarıyla kurulan sandıkta oy kullanmak için İngiltere’nin dörtbir yanından gelen seçmenlerin oldukça heyecanı oldukları gözlemlendi. Olimpia’nın kapılarının açılmasıyla birlikte seçmenler sandık başlarına akın ettiler.

Oy kullanmak için başta Londra olmak üzere ülkenin çeşitli bölgelerinden gelenler arasında İskoçya’nın Glasgow kentinden gelen Veli Taşçı ve eşi Nazlı Taşçı da vardı. 12 yıldır İskoçya’da yaşayan ve oy kullanmak için 10 saat yol gelen Taşçı çifti oylarını CHP-MHP’nin çatı adayı Ekmelettin İhsanoğlu’na verdiklerini kaydettiler. Aslen Kahramanmaraşlı olan ve oylarını 13 numaralı sandıkta kullanan Taşçı çifti, ilk defa oy kullandıklarını belirtirken “ Oylar inşallah çalınmaz, hile olmadan kullanılır. Bu seçimin daha adaletli ve eşit bir şekilde olmasını umarım. Ülkemize hayırlı olmasını dileriz” dediler.

Seçimlerde oy kullanan Türk vatandaşlarından Saim Söyler ve eşi Hacer Söyler de “Çok sevinçliyiz. Bizim için çok büyük bir mutluluk, bize tanınan bir hak. Türkiyemiz için hayırlı olsun. Oyumuzu ülkemizin çağdaş bir seviyeye taşıyacağına inandığımız Tayyip Erdoğan’a verdik” dediler.

“İNGİLTERE’DE TARİHİ BİR AN”

Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosu ve Seçim Komisyonu Başkanı Emirhan Yorulmazlar İngiltere’de oy kullanımına ilişkin yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Bugün gerçekten tarihi bir an, ülkemiz için, yurtdışında yaşayan insanlarımız için. Hep birlikte bu tarihi anı Londra’da yaşıyoruz. Hazırlıklarımız sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Vatandaşlarımız da gelmeye başladılar. Bu tarihi anda cumhurbaşkanlığı seçiminde oylarını kullanmaya başladılar. İlgi olduğunu görüyoruz ama ne kadar oy kullanılacağını şu aşamada bilemiyoruz. 2. günün sonunda bunu daha iyi göreceğiz.”
Seçim sürecini titizlikle takip eden Başkonsolos oyunu da 16 numaralı sandıkta kullandı.

Öte yandan Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç de, Kensington’daki seçim merkezine gelerek oyunu kullandı. 16 numaralı sandıkta oyunu kullanan Bilgiç, sonrasında yaptığı açıklamada seçim sürecinin sağlıklı bir biçimde işlediğini gözlemlediğini kaydederken, vatandaşları oy kullanmaya davet etti.

Yurtdışında yaşayan gurbetçilerin uzun yıllardır bekledikleri Türkiye’deki seçimlerde oy kullanma hayali, beklenen ilgiyi görmedi. Bazı siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar, randevulu sistem ve oyların yurtdışında ‘sayılmayacak’ olması gibi gerekçelerle oy kullanma sürecine ilgi gösterilmediği savunuldu. Seçim merkezine gelmeden önce randevu almayanlar dahi bütün vatandaşların YSK internet sitesinden randevu gün ve saatlerini kontrol etmeleri isteniyor.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı