GeriAvrupa ‘Hollanda’nın burka yasağı dayatmadır’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Hollanda’nın burka yasağı dayatmadır’

‘Hollanda’nın burka yasağı dayatmadır’

Hollanda’da, eğitim ve sağlık sektörü, toplu taşıma araçları ve devlet dairelerinde uygulanacak burka yasağı yasasının onaylanması Müslümanların ve siyasetçilerin tepkisini çekti.

DEVLET ile Müslümanlar Arası İletişim Organı (CMO) Başkanı Halil İbrahim Karaaslan, kurum olarak burka yasağı yasasının onaylanmasından dolayı üzgün olduklarını söyledi. Karaaslan, “Yeni bir kanun, baskılara karşı herkesi koruma altına alması için çıkarılması gerekirken, bu sefer baskı yapanlar ve kendi normlarını dayatanlar için bir silah oldu” dedi.

Hollanda Senatosu’na tepkilerini ve yasayla ilgili kaygılarını içeren bir mektup gönderdiklerini belirten Karaaslan, “Müslümanlar ve İslam’la ilgili gelecekteki gelişmeleri titizlikle takip edeceğiz. Ülkede ve özellikle Müslümanlara yönelik her türlü olumsuzlukları önlemek için çaba sarf edeceğiz” driye konuştu.

ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI
Milli Görüş teşkilatlarına bağlı Hollanda İslam Federasyonu (NIF) yöneticisi Hasan Hüseyin Göğüş, burka yasağının uluslararası hukuka aykırı olduğuna dikkati çekerek, “Hükümetin bu uluslararası hukuka saygı göstererek, bunu koruması ve garanti altına alması lazım. Hükümetin herkesin kendi seçimini yapabileceği, zorlanmadığı ya da tehdit altında kalmadığı bir ortam oluşturması lazım” dedi. Ülkede burka sorununun neredeyse yok denilecek kadar az olduğunu ifade eden Göğüş, şunları söyledi:
“Din özgürlüğünün kısıtlanması, uluslararası ve ulusal hukuka göre sadece çok acil ve gerekli durumlarda olabilir. Biz böyle bir durumun olmadığını görüyoruz. Güvenlik açısından geçtiğimiz yıllarda ne Hollanda’da ne de komşu ülkelerde hiçbir problem yaşanmadı. Düşünce özgürlüğü hakları, insanların giyim tarzındaki özgürlüğünü garanti altına alıyor.”

BİRLİKTE HAREKET ÖNERDİ
Müslümanların kurduğu NIDA partisinin Lahey Belediye Meclis Üyesi Cemil Yılmaz, yasanın anayasaya aykırı, İslamofobik olduğunu ve ayrımcılık içerdiğini vurgulayarak, bu yasanın 13 yıl önce ırkçı parti PVV’nin sunduğu önerge ile başladığını söyledi. Liberallerin seçici olmak yerine, her türlü farklılığın yanında olması gerektiğini savunan Yılmaz, “Liberal, demokrat, sosyal ya da muhafazakar olduğunu iddia eden siyasi partiler, siyasiler ve bu partiye mensup kişiler 13 yıl boyunca bu yasa tasarısına karşı mücadele edebilirlerdi. Ayrıca Hollanda’daki İslami topluluğun ve kurumların da her platformda bu yasa tasarısını önlemek için 13 yıl boyunca zamanları vardı” dedi.
Yılmaz, bunun son kez bir ders niteliğinde olmasını ve İslami topluluğun ve kurumların kendi çıkarlarını bir yana bırakarak birlikte hareket etmelerini sağlamasını umduğunu aktardı.

‘DENK ONAYLANMAMASI İÇİN ÇOK UĞRAŞTI’
Denk Partisi Meclis Grup Başkanı Tunahan Kuzu, bu yasa tasarısının onaylanmaması için Temsilciler Meclisinde çok çaba sarf ettiklerini belirterek, “Özgürlük adı altında ülkede yaşayan 300 kadının özgürlüğünün kısıtlanması özgürlük olamaz” dedi.
Hollanda Senatosu, uzun süredir üzerinde tartışılan burka yasağı yasasını onaylamıştı. Yasada, eğitim ve sağlık sektörü, toplu taşıma araçları ve devlet dairelerinde yüzün tanınmayacak şekilde tekstil, maske veya kask gibi unsurlarla örtünmesi yasaklanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle