GeriAvrupa Hollandalı Türklere ölüm tehdidi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollandalı Türklere ölüm tehdidi

Hollandalı Türklere ölüm tehdidi
refid:28007401 ilişkili resim dosyası

Hollanda'da Türklere ait "Yunus Emre Öğrenci Kültür Merkezi"ne kimliği bilinmeyen kişi ya da kişilerce tehdit mektubu gönderildiği bildirildi.

Merkezin müdürü Mehmet Akbulut, yaptığı açıklamada Hollanda Diyanet Vakfı'na (HDV) bağlı Gültepe Camisi'yle yan yana bulunan, yaklaşık 30 öğrencinin konakladığı merkeze postayla gelen mektupta ölümle tehdit edildiklerini söyledi.

Lahey'den gönderilen mektupla ilgili polise gerekli şikayet başvurusunda bulunduklarını belirten Akbulut, olaya ciddiyetle yaklaşan polisin merkezde ek güvenlik önlemleri aldığını ifade etti. Akbulut, "İlk kez böyle bir tehdit olayıyla karşılaştık, tedirginiz" dedi.

CAMİYLE YAN YANA
Camiyle bitişik oldukları için tehdidin burayla da bağlantılı olabileceğine değinen Akbulut, "Camiyle yan yanayız. Belki cami diye düşünmüş olabilirler o mekanı. Çünkü özellikle mektubun içeriğine baktığınız zaman 'camilerde öleceksiniz' diye tehditler de var. Bunu öyle algıladığınızda bizi de camiyle özdeşleştirdiler diye düşünüyorum. Ayrı düşünülmesi mümkün değil. Zaten binanın tamamı HDV'ye bağlı. Bir tarafında cami bir tarafında bu merkez var" ifadesini kullandı.

MÜSLÜMANLAR FAZLALIK
Tehdit içerikli bu mektubu Avrupa'da son dönemlerde artan islamofobi olaylarıyla bağlantılı değerlendirdiklerine dikkati çeken Akbulut, şöyle konuştu:

"Çünkü üzerinde 'Hepimiz Charlie'yiz' diye yazıyor. Özellikle Avrupa ülkelerini de bu kapsama almış. 'Hepimiz Charlie'yiz', sizler değilsiniz diyor. Müslümanların fazlalık olduğundan bahsediyor. 'Bizim baş ağrımızsınız', 'hamam böcekleri' tarzında hakaretlerle dolu. Mektubun yazılış şekli düşünülmüş. Çalakalem yazılmamış. Bu tür hadiseler karşısında sakin düşünerek güvenlik güçlerini bilgilendirmek lazım. Mutlaka polise bildirilmeli."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle