GeriAvrupa Elektrikli süpürgede güç sınırlaması başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elektrikli süpürgede güç sınırlaması başlıyor

Elektrikli süpürgede güç sınırlaması başlıyor
refid:27091889 ilişkili resim dosyası

Avrupa Birliği (AB) tarafından enerji tasarrufu ve gürültüyü azaltmak amacıyla elektrikli süpürgelere getirilen güç sınırlaması 1 Eylül tarihinde başlıyor.

Ampullere getirilen sınırlamanın ardından alınan bu önemli kararla birlikte, elektrikli süpürgelerin gücü 1 Eylül 2014 tarihinden itibaren en fazla 1600 Watt olabilecek. 1 Eylül 2017’den itibaren ise elektrikli süpürgelerin gücü 900 Watt’ı geçemeyecek.
Halk arasında düşük Watt’lı süpürgelerin iyi süpüremeyeceği anlayışı hakim olsa da, yeni uygulamadan emiş gücünün etkilenmesinin söz konusu olmadığı belirtiliyor. AB tarafından 12 yıllık bir çalışma sonunda alınan karar, Avrupa ülkelerinin 2030 yılına kadar yüzde 30 oranında enerji tasarrufu sağlanmasını amaçlıyor.
Enerji tasarruflu, düşük Watt’lı süpürgelerin kullanılmasıyla her makinenin 10 yılda ortalama 250 Euro daha az yakacağı hesaplanıyor.
Ağustos ayına kadar piyasaya sürülen ürünlerin satışı yeni uygulamadan etkilenmeyecek. Piyasadaki bu ürünlerin satışı sürecek.
AB’nin bu hedefe ulaşmak için evlerdeki enerji tüketimini düşürecek 30 ürüne daha sınırlama getirmek üzere çalışma yaptığı basına yansıyan haberler arasında. Yakında AB tarafından sınırlama getirilecek ürünler arasında su ısıtıcıları, mikrodalga fırın, televizyon, cep telefonları gibi ürünler bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle