GeriAvrupa Bu parayla sağlık olmaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu parayla sağlık olmaz

Bu parayla sağlık olmaz
refid:27775397 ilişkili resim dosyası

Dünyada kişi başına yıllık sağlık harcaması en yüksek ülke 9 bin 55 dolarla Norveç olurken, Norveç’i 8 bin 980 dolarla İsviçre, 8 bin 895 dolarla ABD, 7 bin 452 dolarla Lüksemburg takip etti. Türkiye, kişi başına düşen 665 dolarlık sağlık harcaması ile AB ülkeleri arasında Romanya ve Bulgaristan’ın ardından kişi başına sağlık harcaması en düşük ülke oldu.

Dünyada kişi başına düşen yıllık sağlık harcamasını en yüksek 9 bin 55 dolarla Norveç, en az ise 15 dolarla Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Eritre yaptı. AA’nın Dünya Bankası verilerinden yaptığı derlemeye göre, kişi başına düşen yıllık sağlık harcaması (sağlık hizmetleri, aile planlaması ve acilyardım hizmetleri) incelendiğinde Norveç, kişi başına düşen 9 bin 55 dolarlık harcamasıyla dünya ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı. Yapılan derlemeye bakıldığında Türkiye’de, olumsuz işleri bile atlamak için kullanılan “sağlık olsun” temennisinin artık daha zor gerçekleşeceği görünüyor. Zira bu bütçeler ve harcamayla yurttaşların sağlıklı olması hayli zor.

Sağlık için en çok harcayan ülkeler arasında kişi başına düşen 7 bin 452 dolarlık sağlık harcaması ile Lüksemburg, 6 bin 708 dolar ile Monako, 6 bin 304 dolar ile Danimarka, 6 bin 140 dolar ile Avustralya, 5 bin 741 dolar ile
Kanada, 5 bin 737 dolar ile Hollanda, 5 bin 407 Avusturya ve 5 bin 319 dolarlık harcama ile İsveç yer alırken, 10 trilyon dolara yakın GSYH’si ile dünyanın ikinci büyük ekonomisi, 1.4 milyar kişiye yakın nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de kişi başına düşen sağlık harcaması 322 dolarda kaldı.

AB sağlık için harcadı

AB’nin 28 ülkesine bakıldığında Lüksemburg, Danimarka, Hollanda, Avusturya ve İsveç’in ardından Belçika, kişi başına düşen 4 bin 711 dolarlık yıllık sağlık harcaması ile AB arasında altıncı sırada yer aldı.
Türkiye kişi başına düşen 665 dolarlık sağlık harcaması ile AB ülkeleri arasında sadece Romanya ve Bulgaristan’ı geçebildi.

Bu parayla sağlık olmaz


Yorumları Göster
Yorumları Gizle