GeriAvrupa Bir ayda Berlin’in bir yıllık elektrik ihtiyacı karşılandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir ayda Berlin’in bir yıllık elektrik ihtiyacı karşılandı

Bir ayda Berlin’in bir yıllık elektrik ihtiyacı karşılandı

Almanya’da sadece aralık ayı içerisinde rüzgâr enerjisinden elde edilen elektrik ile Berlin veya Schleswig-Holstein Eyaletinin yıllık elektrik ihtiyacının karşılanabileceği açıklandı.

ALMANYA’daki Enerji ve Su İşleri Birliği (BDEW) tarafından yapılan açıklamaya göre aralık ayında karada ve denizde kurulan rüzgâr enerjisi santrallerinden toplamda 15 milyar kilovatsaat elektrik elde edildi. Bu miktarın 3.7 milyon kişinin yaşadığı başkent Berlin’in veya 3 milyona yakın nüfusuyla Schleswig-Holstein Eyaletinin hane tüketiminden sanayiye kadar bir yıllık elektrik ihtiyacını karşılamaya yeteceği ifade edildi.

SAKLAMA SIKINTISI VAR
Açıklamada 2018’de Almanya’daki brüt elektrik tüketiminin yüzde 38’inin yenilenebilir enerji kaynakları tarafından üretildiği aktarılırken, bu oranın bir rekor olduğu vurgulandı. Ancak yenilenebilir enerji konusunda Almanya’daki eksiklere de işaret edildi. Buna göre yenilebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğin ihtiyaca uygun olarak kullanılabilmesi için elektriği saklama konusunda sıkıntılar yaşanıyor.
Elektrik hatlarının genişletilmesinin hızlanması gerektiğine dikkati çeken birlik, santrallerin daha hızlı kurulması gerektiğinin altını çizdi. Birlik aynı zamanda gelecekte güvenli bir elektrik tedariği için yenilebilir konvansiyonel elektrik santrallerinin de yedek olarak bulunması gerektiğini belirtti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle