GeriAvrupa ARD ve ZDF izlemeyen vergi ödemeyecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ARD ve ZDF izlemeyen vergi ödemeyecek

ARD ve ZDF izlemeyen vergi ödemeyecek
refid:27840055 ilişkili resim dosyası

Almanya’da radyo-televizyon vergisinin (GEZ) bu kez tamamen kaldırılması gündeme geldi. Bild gazetesinin verdiği habere göre, Federal Maliye Bakanlığı, GEZ kesintisinin kaldırılmasını öngören bir taslak üzerinde çalışmaya başladı.

Devlet televizyonlarını izlese de izlemese de milyonlarca haneden sorgusuz sualsiz alınan GEZ vergisinin tamamen kaldırılmasını öngören taslağın, bilirkişi raporlarına göre hazırlandığı belirtildi.

"REFORM VAKTİ GELDİ”
Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble’ye bağlı olarak çalışan danışma kurulunda yer alan 32 profesörün hazırladığı bilirkişi raporunda, devlet televizyonlarını düzenleyen sistemde bir an önce reforma gidilmesi için “makul gerekçeler” bulunduğu ifade edildi.

Bakan Schäuble’nin bilirkişi heyeti, özel radyo ve televizyonların “ticari doğaları gereği” uzak durduğu yapımların, ARD ve ZDF gibi kamu kanalları tarafından üstlenilmesi gerektiğine dikkat çekti. Bu da devlet televizyonlarının popüler yayınlardan elini çekmesi demek oluyor.

“İZLEMEYENDEN ‘GEZ‘ KESİLMESİN”
Böylelikle devlet yayınları için kişi başına yılda 94 Euro harcanan ve AB’de ilk sıralarda yer alan Almanya’nın kamu giderlerinde önemli bir kalemin eksilmesi öngörülüyor.

GEZ vergisinin kalkması halinde federal bütçede yılda 7,3 milyar Euro gelir kaybı olacağı tahmin ediliyor. Bu durumda ise kamu kanallarının küçültülmesi ve günümüz şartlarına uygun bir modelle finanse edilmesi tavsiye ediliyor.

Bu da halen 17,98 Euro olan GEZ kesintisinin, ARD ve ZDF’yi gerçekten izlemek isteyenlerden yapılması gerektiği anlamına geliyor.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle