GeriAvrupa ‘Almanya İslamlaşıyor’ tezi yanlış
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Almanya İslamlaşıyor’ tezi yanlış

‘Almanya İslamlaşıyor’ tezi yanlış
refid:28021770 ilişkili resim dosyası

Almanya’nın 2013 yılına ait ‘Göç Raporu’nu, Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere açıkladı. Bakanın açıklamalarına göre “Almanya İslamlaşıyor” tezi doğru değil... Ve Almanya’ya gelen Türklerin sayısı, gidenlerden az...

Göç Raporu’na göre 2013 yılında Almanya’ya 1.23 milyon yeni göçmen geldi. 2012 yılında bu rakam 1.08 milyon civarındaydı. Almanya’dan göç aynı sürede yüzde 12 civarında artarak, 800 bine çıktı. Almanya’dan göçenlerin sayısı gelenlerin sayısından çıkarıldığında, Almanya 430 bin daha fazla göç almış oldu.

Hükümetin göç raporu, İslam ve yabancı karşıtı Pegida’nın “Almanya İslamlaşıyor” tezini de çürüttü. Almanya’ya en büyük göç akını AB ülkelerinden oluyor. Yeni göçmenlerin dörtte üçü Avrupa’dan. Başı Polonya, Romanya ve Bulgaristan çekiyor. Ama aynı zamanda İtalya ve İspanya’dan da Almanya’ya ciddi bir göç akını var.

15.9 MİLYON YABANCI KÖKENLİ

Almanya’da 80.6 milyon nüfusun 15.9 milyonu yabancı kökenli. Yüzde 66.9’u 45 yaşın altında. Geçen yıl Almanya’ya 2.6 milyon insan iltica başvurusunda bulundu. Bunun yüzde 39’u Avrupa, yüzde 38.8’i Asya ülkelerinden.

Raporu açıklayan Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, özellikle Türkiye’den Almanya’ya göçün düştüğüne, Almanya’dan Türkiye’ye göçün artmaya devam ettiğine dikkati çekti. Rapora göre Türkiye’den Almanya’ya göç 2006 yılından bu yana düşüyor.

2013’te 2012’ye kıyasla Türkiye’den Almanya’ya göç yüzde 4.7 oranında azaldı. 2012’de Türkiye’den Almanya’ya 28 bin 641 kişi göçerken, 2013 yılında bu sayı 26 bin 390’a düştü. Sadece Almanya’ya göç edenlerin sayısı düşmekle kalmadı. Almanya’dan Türkiye’ye 2013 yılında 33 bin 644 kişi göçtü. Türkiye’ye gidenlerin sayısı, Almanya’ya gelenlerden 7 bin 254 daha fazla oldu.

ALMANYA RENKLENİYOR

İçişleri Bakanı de Maiziere, Almanya’nın aldığı göçle çok sayıda farklı kültür ve dinlerin bir arada yaşadığı bir ülkeye dönüştüğünü söyledi. De Maiziere “Çok çeşitli olduğumuz bir gerçek. Bunun giderek artacağı da bir gerçek” dedi.

YAŞ GÜNÜNÜ KUTLADILAR

Federal İçişleri Bakan Thomas de Maiziere, göç raporunu açıklamadan önce kabine toplantısına katıldı. Kabine toplantısı başlarken Başbakan Merkel ile Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, Bakan de Maiziere’ye doğum günü sürprizi yaptı. Merkel, 61 yaşına giren de Maiziere’ye bir buket çiçek verdi, Gabriel bir şişe şarap hediye etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle