GeriAvrupa Almanya Bağımlılıkla Mücadele Merkezi uyardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya Bağımlılıkla Mücadele Merkezi uyardı

Almanya Bağımlılıkla Mücadele Merkezi uyardı
refid:26977998 ilişkili resim dosyası

Almanya'da alkol satışlarına sınırlama getirilmesi isteniyor.

Son dönemlerde gençler arasında alkole başlama yaşının iyice düşmesi ve alkol bağımlılığının artması nedeniyle, Merkezi Hamm'da bulunan Almanya Bağımlılıkla Mücadele Merkezi (DHS), alkol satışının sıkı kontrol altına alınması için düzenleme yapılmasını istedi.

Federal Hükümeti bağımlılığa karşı etkin önlem almaya çağıran merkez, yasal düzenleme talebinde bulundu.

Alkol satışı konusunda sıkı kontroller yapılmasını isteyen DHS, yasak olmasına rağmen gençlere içki satışı yapanlara ağır cezalar verilmesi çağrısı yaptı. DHS'nin hükümetten istediği alkol düzenlemesinde, alkol satışına genel anlamda da sınırlama getirilmesi talebi var. Alışveriş merkezleri, benzin istasyonları gibi günün büyük bir bölümünde açık olan yerlerde alkol satışı yapılmaması, sadece belirli yerlere alkol satış izni verilmesi istenen DHS önerisinde, ucuz olması nedeniyle kolayca alınabilen alkole zam yapılması ve reklam sınırlaması isteği de yer alıyor.

YILDA 80 BİN KİŞİ ALKOL NEDENİYLE ÖLÜYOR
Almanya'da resmi rakamlara göre, yılda ortalama 80 bin kişi alkol nedeniyle yaşamını yitiriyor. Alkol ve sigara kullanma yaşının iyice düştüğü ülkede, 13-14 yaşında yüzlerce kişi her gün alkol ve sigaraya başlıyor.

Almanya'da Hıristiyan Birlik Partileri CDU-CSU ve Sosyal Demokrat Parti SPD'den oluşan büyük koalisyon, toplum sağlığı açısından bağımlılığa karşı önlem alma taahhüdünde bulunmuştu. DHS'in önerisinin, yasal düzenleme hazırlığında olan hükümet tarafından dikkate alınması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle