GeriAvrupa Alman Ordusu: Aramızda nazi istemiyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman Ordusu: Aramızda nazi istemiyoruz

Alman Ordusu: Aramızda nazi istemiyoruz

Almanya basını, Savunma Bakanlığı raporlarına dayandırarak hazırladığı haberlerde ordu içindeki aşırıların sayısında zorunlu askerliğin kaldırıldığı 2011’den sonra önemli oranda azaldığını, bu konuda açılan dava sayısının da yarı yarıya azalarak yılda ortalama 300’e gerilediğini duyurdu.

FUNKE Medya Grubu'na bağlı gazetelerin ortak özel haberine göre Alman ordusunda zorunlu askerliğin kaldırıldığı 2011 yılından bu yana 89 aşırı sağcı ve 24 İslamcı tespit edildi. Almanya'da geçen yıl Franco A. olarak tanımlanan 28 yaşındaki bir teğmen, kendini Suriyeli mülteci gibi kaydettirerek oluşturduğu sahte kimlikle terör saldırıları planladığı gerekçesiyle tutuklanmıştı. Bu olay ordudaki aşırıcıların sayısıyla ilgili tartışma yaratırken askerler arasındaki Nazi sempatizanlarına yönelik çözümler üretilmesi konusundaki baskıyı da artırmıştı.

YARI YARIYA AZALDI
Alman askeri istihbarat servisi MAD'nin verdiği bilgiye göre, Almanya'da zorunlu askerliğin kaldırılmasının ardından hem tespit edilen aşırıcı hem de bu şüpheyle açılan soruşturma sayısından "önemli oranda düşüş" görüldü.
Savunma Bakanlığı verilerine göre, orduda aşırı sağcılık şüphesiyle yürütülen soruşturma sayısı yarı yarıya azalarak yılda ortalama 300'e geriledi. Belirlenen 89 aşırı sağcının hemen hemen yarısıyla ilgili soruşturmanın ise tüm Alman erkeklerinin askerlik yapmasının zorunluğu olduğu dönemden kaldığı belirtildi.

SAFLARIMIZDA NAZİLERİ İSTEMİYORUZ
Alman Federal Meclisi'nin savunma sorumlusu Hans-Peter Bartels de "Alman ordusu, saflarında Nazileri istemiyor. Bunları giriş aşamasında avlayabilirseniz, çok daha iyi" dedi.
Savunma Bakanlığı raporuna göre askeri istihbarat servisi MAD, orduda 2011 yılından beri İslamcılık şüphesiyle de 300 soruşturma yürüttü. Bu şüphelerin üçte biri doğrulandı. Şüphelilerden 76'sı ise haklarındaki soruşturma süreci tamamlanmadan ordudan ayrıldı.
MAD son dönemde orduya başvuruda bulunan kişilerle ilgili güvenlik kontrollerini yoğunlaştırmıştı. Sıkılaştırılan kontroller, aşırıcı geçmişe sahip birçok başvuru sahibinin Alman ordusuna alınmamasına neden oluyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle