GeriAvrupa 45 dakikada Avrupalı oluyorlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

45 dakikada Avrupalı oluyorlar

45 dakikada Avrupalı oluyorlar
refid:29932892-spot ilişkili resim dosyası

Kaçakların lastik botma Midilli yolculuğu 45 dakika sürüyor

Çanakkale sahillerinden lastik botlarla yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmeyi başaran kaçak göçmenler 45 dakikada Avrupalı oluyor. Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan topraklarına ayak basan kaçaklar özgürlüklerine kavuşuyor.

Ülkelerinde yaşanan savaş nedeniyle her şeylerini bırakıp kendilerine yepyeni bir hayat kurmak için Avrupa ülkelerinin yolunu tutan Suriye, Afganistan, Pakistan, Irak ve Filistin başta olmak üzere farklı milletlerden kaçak göçmenlerin ilk durağı Türkiye oluyor. Avrupa'ya açılan kapı olarak Yunanistan'ın Midilli Adası'nı geçen kaçak göçmenler ise kaçak yolculuklarını Ayvacık İlçesi sahillerinden yapıyor. Gün geçmiyor ki Ayvacık sahillerinden bindikleri lastik botlarla yüzlerce kaçak göçmen Midilli Adası'na ayak basarak özgürlüklerine kavuşuyor.

Kaçak göçmenler Ayvacık sahillerinden motorlu lastik botlarla Midilli Adasına ulaşmaları 45 dakika sürüyor. Kimi lastik botlarla yasa dışı yollardan Midilli'ye ulaşmayı başarırken, kimi daha denize açılmadan Jandarma veya polise, kimi de denize açıldıktan sonra Sahil Güvenlik ekiplerine yakalanıyor. Ancak hem kaçanlar, hem de yakalananlar, yolculuk sırasında lastik botların patlaması, ya da bir şekilde su alarak batması sonucu yaşamını yitirenlerden daha şanslı oluyor.

Ayvacık sahilinden kaçak göçmenlerin lastik botlara binip Midilli'ye kaçmaları kameralara saniye saniye yansıdı. 5 gün boyunca sahildeki zeytinliklerin arasında gizlenerek kaçacakları günü bekleyen 40 kaçak, uygun zamanı bulduklarında, lastik botu şişiriyor. Ellerde denize taşınan lastik bota, güçlü bir sürat motoru takılıyor. Motor bota takıldıktan sonra kaçaklar sırayla binmeye başlıyor. Daha önceden motoru kullanma eğitimi alan bir kaçak göçmen dümene geçiyor. Motor çalıştırıldıktan sonra umut yolculuğu başlıyor. Lastik botun başta sağa sola zikzak çizerek seyretmesi kaptanın acemi olduğunu gösteriyor. Ancak, 40 kişilik bu kaçak göçmenler Midilli'ye ulaşmayı başarıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle