ESKİŞEHİR HABERLERİ

Avcıların otomatik silahlara benzeyen tüfek kullanmaları yasaklandı

DHA
25.04.2017 - 12:39Son Güncelleme :
Avcıların otomatik silahlara benzeyen tüfek kullanmaları yasaklandı
DHA

ESKİŞEHİR, (DHA)- ESKİŞEHİR Valiliği, güvenlik görevlilerinin keşif ve gözetleme faaliyetleri sırasında avcı- terör örgütü mensubu ayrımında tereddütler yaşandığı gerekçesiyle avcıların tam otomatik atış yeteneğine benzer av tüfeklerinin kullanılmasına kısıtlama getirdi.
Vali Azmi Çelik tarafından yapılan yazı açıklamada, 2 bin 521 sayılı 'Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı Alımı Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanun' kapsamında TS 870 standardında olması kaydı ile bazı silahların üretimine izin verildiği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:
"Üretimine izin verilen ve yurt içi piyasada satışı yapılan M-16, AK-47 ve G-3 gibi uzun namlulu ve tam otomatik atış yeteneğine haiz silahlara benzer av tüfeklerinin taşınması esnasında güvenlik güçlerinin keşif ve gözetleme faaliyetlerinde avcı-terör örgütü mensubu ayrımı yapılmasında tereddütler yaşandığı, silahların benzerliğinin yanlış anlamalara ve müessif olaylara sebebiyet verebileceği değerlendirildiğinden; 2 bin 935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'nun 11'inci maddesinin i bendi uyarınca Eskişehir il hudutları dahilinde M-16, AK-47 ve G-3 gibi uzun namlulu ve tam otomatik atış yeteneğine haiz silahlara benzer av tüfeklerinin ve bu tüfeklere ait mermilerin taşınması ve kullanılması OHAL süresince kısıtlanmıştır. Bu kısıtlamaya uymayanlar hakkında gerekli cezai müeyyide uygulanacaktır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Avcıların otomatik silahlara benzeyen tüfek kullanmaları yasaklandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Nisan 2017 tarihinde saat 12 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Avcıların otomatik silahlara benzeyen tüfek kullanmaları yasaklandı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı