ANTALYA HABERLERİ

Atık yönetimi Büyükşehir'de

DHA
02.11.2017 - 13:24Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANTALYA

DHA

 

ANTALYA, (DHA) - ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya'da hafriyat toprağı, inşaat yıkıntı atıkları yönetmeliği kapsamında Çevre Kanunu uygulama yetkisi, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na devretti.

Antalya'da hafriyat toprağı ile inşaat ve yıkıntı atıklarının çevreye zarar vermeyecek şekilde kaynakta azaltılması, toplanması, geçici biriktirilmesi, taşınması, geri kazanılması, değerlendirilmesi ve bertaraf edilmesi Antalya Büyükşehir Belediyesi Hafriyat Yönetim Planı kapsamında yönetilecek. Hafriyat toprağı, inşaat yıkıntı atıkları yönetmeliği kapsamında Çevre Kanunu uygulama yetkisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın oluru ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na devredildi. Bu yetki ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı, hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının yönetimi, denetimi ve idare yaptırım uygulama yetkisine sahip oldu.

İlgili yönetmelikte adı geçen hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıkları, asfalt atığı ve bitkisel toprak türündeki atıklar Büyükşehir Belediyesi Antalya Hafriyat Yönetim Planı çerçevesinde lisanslandırılan firmalara ait 'Atık Taşıma Belgeli' araçlarla, hafriyat atığı üreticisi firma ve şahısların bulunduğu ilçe belediyesine başvurarak alacakları 'Atık Taşıma Kabul Belgesi' ile

lisanslı depolama sahalarında bertaraf edilecek. Uygun kısımlarını geri dönüştürerek çevre kirliliğinin önüne geçecek.

Belediyenin ilgili birimleri kaçak döküm ve kazı işlerini denetleyerek, kanun çerçevesinde gerekli idari yaptırımları uygulayacak. İlgili kanun ve yönetmelik kapsamında tüm hazırlıklarını tamamlayan Antalya Büyükşehir Belediyesi, hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının kontrolü ve denetimine çok yakında başlayacak.

6 Kasım 2017 Pazartesi günü saat 14.00'da Antalya Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binasında Hafriyat Yönetim Planının kapsamı hakkında; inşaat ve hafriyat taşımacılığı yapan tüm şirketlerin üyesi oldukları odalar, dernekler ve sivil toplum kuruluşlarının katılacağı bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecek.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Atık yönetimi Büyükşehir'de haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı