ANTALYA HABERLERİ

ATB'den enflasyon değerlendirmesi

DHA
05.02.2018 - 17:07Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - BATI Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, 2012 yılında sonra ilk kez ocak ayı enflasyonunun çift haneli ilan edildiğini kaydetti.

BAGEV ve ATB Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı ocak ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Ocak ayı tüketici enflasyonunun (TÜFE) aylık yüzde 1.02'lik artış gösterdiğini belirten Çandır, bu rakamın son 6 yılın en düşük ocak ayı enflasyonu olduğunu kaydetti. Yıllık enflasyonun yüzde 10.35 olarak açıklandığını anlatan Çandır, "Son 14 yılda 2012 yılından sonra ilk kez çift haneli enflasyon ilan edilmiştir" dedi. Ali Çandır, ilan edilen yüzde 1.02'lik enflasyonun yüzde 55.4'ünü gıda, konut ve ulaştırma kalemlerindeki yüzde 0.96'lık artış oluşturduğuna dikkat çekti.

GÖZÜMÜZ DOLARDA

Yurtiçi üretici enflasyonunun (Yİ-ÜFE) aylık yüzde 0.99, yıllık yüzde 12.14 olarak ilan edildiğini hatırlatan Çandır, “Geçen yılın ocak ayı ile karşılaştırdığımızda Yİ-ÜFE'nin aylıkta yaklaşık 2 puan ve yıllıkta yaklaşık 1.5 puan düştüğünü görmekteyiz. Üretici enflasyonundaki bu düşme eğilimi son derece önemlidir. Geçen yıl ortalama 3.70 TL civarında seyreden doların önümüzdeki aylardaki seyri, yılsonu üretici enflasyonu beklentisi için belirleyici olacaktır" diye konuştu.

ÇEKİRDEK ENFLASYON SIKINTISI

Ocak ayı çekirdek enflasyonunu yüzde 0.47 olduğunu vurgulayan Ali Çandır, geçen yılın ocak ayında çekirdek enflasyonun yüzde 0.57 olduğuna dikkat çekti. Her ne kadar ocak ayında çekirdek enflasyon düşme eğiliminde olsa da yıllıkta çekirdek enflasyonun ciddi boyutta yüksek olduğunu kaydeden Ali Çandır, şunları söyledi:

"Ocak 2017'de yüzde 7.74 olan yıllık çekirdek enflasyon Ocak 2018'de yüzde 12.18 olarak gerçekleşmiştir. İki ocak ayı arasındaki bu durum yüzde 57'lik bir artışı işaret etmektedir. Yani 2017 yılı içinde yüksek bir çekirdek enflasyon seyri yaşanmıştır. Bunun sonucu olarak tüketici enflasyonunu da aşan bir çekirdek enflasyon düzeyine sahip bulunmaktayız. Enflasyonla mücadelede öncelikle odaklanılması gereken alan çekirdek enflasyon kalemleridir."

BÖLGE ENFLASYONU YÜKSEK

Antalya, Isparta, Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz enflasyonunun uzun bir aradan sonra aylık yüzde 1.45 ile ülke ortalamasının yüzde 40 üzerinde gerçekleştiğini bildiren Ali Çandır, bölge enflasyonunun 26 bölge arasında en yüksek üçüncü sırada yer aldığını kaydetti. Çandır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçmiş dönem deneyimlerimizden biliyoruz ki ortalamanın üzerinde gerçekleşen bölgemiz enflasyonu, bölge ticaretinin nispi olarak arttığı dönemleri işaret etmektedir. Biz bu deneyimi daha çok turizm sezonundaki hareketliliğin arttığı dönemlerde yaşamaktaydık. Bu kez Ocak ayında böyle bir gerçekleşmenin yaşanması önümüzdeki aylar için genel bir eğilim yaratıp yaratmayacağı bakımından önem taşımaktadır."

Ali Çandır, Batı Akdeniz'in yıllık enflasyonunun 10.86 ile ülke ortalamasının üzerinde olduğunu, bölgeler arasında ise en yüksek 8. sırada olduğunu bildirdi.

TEK HANE HEDEFİ TUTAR MI?

Enflasyonda yılsonu hedefinin tek haneler olduğuna dikkat çeken BAGEV Başkanı Ali Çandır, bunun başarılabilmesi için önümüzdeki 11 ayda aylık yüzde 0.80'i aşmayan enflasyon rakamlarının yakalanması gerektiğini vurguladı. Çandır, “Geçen yıl sadece 4 ayda 0.80'in üzerinde, geri kalan 7 ayda ise altında enflasyon seyri yaşamışız. Geçen yılki enflasyon verileri tek hane performansını zorlaştırıcı düzeyde bulunmaktadır" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ATB'den enflasyon değerlendirmesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Nisan 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:39
 • Guneş
  06:06
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:44
 • Akşam
  19:45
 • Yatsı
  21:06
Sayfa Başı