Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe kazada öldü, eşi yaralı

  01 Ağustos 2012 - 19:21Son Güncelleme : 01 Ağustos 2012 - 20:40

  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe, bu akşam saatlerinde Sakarya’nın Akyazı ilçesi yakınlarında trafik kazasında yaşamını yitirdi.

  İstanbul’dan otomobille Ankara’ya gitmek üzere yola çıkan Ülkü ve Öke Adatepe çifti, Akyazı yakınlarına geldiklerinde kaza geçirdi. Sürücünün direksiyon kontrolünü yitirmesi sonucu meydana gelen kazada Ülkü ve Öke Adatepe çiftiyle sürücü ağır yaralandı. Kaza sırasında camdan fırlayan 80 yaşındaki Ülkü Adatepe yaşamını yitirirken, eşi Öke Adatepe ve sürücü Adapazarı’ndaki ToyotaSa Hastanesi’nde tedaviye alındı.

  /images/100/0x0/55ea7068f018fbb8f87fff35

  Ülkü Adatepe kimdir?

  27 Kasım 1932'de doğdu. Atatürk’ün en küçük manevi kızı. Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın evlatlık kızı Vasfiye Hanım ile Fransızca öğretmeni ve gar şefi Mehmet Tahsin Çukurluoğlu’nun kızıdır.

  KAZA YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER/ FOTO GALERİ

  ATATÜRK'ÜN MANEVİ KIZI ÜLKÜ ADATEPE/ FOTO GALERİ

  Zübeyde Hanım’ın küçük yaştan itibaren yetiştirdiği Selanikli Vasfiye Hanım, Zübeyde Hanım’ın ölümünden sonra bir süre Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Hanım’la kalmış, Atatürk kendisini Gazi Orman Çiftliği’nde istasyon şefliği yapan Mehmet Tahsin Bey’le evlendirmişti. Vasfiye Hanım ile Mehmet Bey’in çocukları olacağını öğrendiğinde ister kız, ister erkek olsun Ülkü isminin verilmesini isteyen Atatürk, 9 aylıkken Ülkü’yü Çankaya Köşkü’ne aldırdı ve biraz büyüdüğünde onu yurt gezilerine götürmeye başladı.

  Atatürk öldüğünde Ülkü altı yaşındaydı. Üsküdar Amerikan Lisesi’nde başladığı öğrenimini maddi sıkıntılar nedeniyle tamamlayamadı ve genç yaşta evlendi. İlk evliliğini Sabiha Gökçen'in amcasının oğlu Üsteğmen Fethi Doğançay ile yaptı. On üç yıl süren bu evliliğinden iki oğlu oldu. İkinci evliliğini ise işadamı Öke Adatepe ile yaptı.

  İŞTE KAZA YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  İŞTE ÜLKÜ ADATEPE'NİN ARŞİV GÖRÜNTÜSÜ / WEB TV

  2002'DE HÜRRİYET'E KONUŞMUŞTU

  PERDE ARKASINDAN SAFİYE AYLA'YI DİNLEDİĞİ YALAN

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 94 Yorum }
  • maral duran 2.8.2012 00:07:58
   Atamızın manevi kızı öldü.sanki ondan bir parça daha kayboldu.beş yaşında bıcır bıcır bir kız çocuğuydu izlediğim eski filmlerde.ne kadar mutluydu babasının yanında.şimdi yine onun yanında.bizden de atamıza sevgi ve özlemlerimizi götür küçük kız.ona hala seni seven milyonlarca manevi çocuğun var de.
  • sinem muhtaroğlu 2.8.2012 00:07:38
   Sn Hanımefendiye Allahtan rahmet eşine şifa diliyorum.Her geçen gün tarihimiz elimizden birer birer kopuyor
  • ahmet okday 2.8.2012 00:02:39
   Sayın Yeşim Onay.Değerlerimizi tek,tek kaybediyoruz.Siz çok şanslısınız hanımefendi ile tanışttığınız için.Keşke bende tanışsaydım,sohbet etse idim.Bana büyük babam ve babaannem ulu önderi çok kez anlattılar,karşılaşmalarını ve düşüncelerini.Sizinle paylaşmak isterim.Saygılar.
  • halil sırtıkara 1.8.2012 23:59:36
   Ne acıdırki Ulu Önder Atatürk'ümüzün değerlerini bir bir yitiriyoruz!Yüce Allahtan Rahmet Diliyorum
  • ahmet okday 1.8.2012 23:51:49
   Çok yazık,hemde çok yazık.Bir tarih kapandı ve ATA sına BABASINA kavuştu.Nurlar içinde yatsın.Mekanı cennet olur inşallah.Dualarımız seninle ÜLKÜ ablam.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.Ruhun şad olsun.ATA ile tanışan kaç kişi kaldıki.?.Daha fazla söze ne gerek var.Sözün bittiği yerdeyiz.
  • türel varas 1.8.2012 23:43:11
   omuzu çıkmış diye bende duymuşdum. Allah rahmet etsin. Atasına kavuşdu. Bende Atanın emanetine sağlığında gereken sevgi ve saygı ve ilgide millletce kusurlu olduğumuzu kıskanıldığını ve bu nedenle de tenkit edildiğni düşünüyorum.
  Sayfa Başı
  Haberlerkpss ne zamankpss sonuçları ne zaman açıklanacakkpss tercihleri ne zaman yapılacaksokotra adasıYEMENKauai Adasıhawaii