ANKARA HABERLERİ

Aşıklardan yöresel atışma

Hürriyet Haber
24.02.2016 - 15:06Son Güncelleme :

Ankara’da bu yıl ilki düzenlenen ‘Uluslararası Aşıklar Şöleni’ni, Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan ile yurdun dört bir yanından gelen ozanları, sanatseverlerle buluşturdu.

Hürriyet Haber

Avrasya Aşıklar Derneği’nin düzenlediği, Başbakanlık Tanıtma Fonu’nca desteklenen etkinlikte, yurt içinden ve yurt dışından programa katılan aşıklar hem atıştı hem de yöresel türküler seslendirdi. Avrasya Aşıklar Derneği Genel Başkanı Aşık Zeki Erdali, Gençlik Parkı Kültür Merkezi’nde düzenlenen şölende yaptığı konuşmada, son günlerde milletçe en çok ihtiyaç duyulan hissiyatın birlik ve beraberlik olduğunu, bu yüzden etkinliği bu duyguya ithaf ettiklerini söyledi. 

SANATI AYAKTA TUTMAK İÇİN

Etkinlik kapsamında Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan'dan gelen aşıklar ile Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden gelen ozanlarla halkı buluşturduklarını ifade eden Erdali, "Aşıklık sanatını ayakta tutmak için bu şölen fikrini hayata geçirdik. Amacımız Türkiye'nin öz geleneğini hep birlikte aldığımız desteklerle ayakta tutmaktır" dedi.

DÜNYAYA TANITILACAK

Şölenin bugün Bayburt'ta, cuma günü Erzurum'da haftaya da Bakü ve Aşkabat'ta devam edeceğini anlatan Erdali; Türkiye, Almanya, Hollanda, Belçika, Japonya, Avustralya ve İsviçre'de düzenlenecek etkinliklerle ‘aşık’ geleneğini dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını vurguladı.

5 BİN YILLIK TÜRK GELENEĞİ

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Oğuzhan Aydın da yaptığı açıklamada, aşıklığın 5 bin yıllık Türk geleneği olduğuna ve şu anda Türkiye ve Türk dünyasında 500'e yakın aşık bulunduğuna dikkat çekti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Aşıklardan yöresel atışma hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 15 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aşıklardan yöresel atışma haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı