İZMİR HABERLERİ ALİAĞA HABERLERİ

ASİD Başkanı Devran'dan işsizlik açıklaması

DHA
07.07.2018 - 17:51Son Güncelleme :
DHA

ALİAĞA Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ASİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Devran, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) açıkladığı yeni rapora göre istihdam ve işsizlikte Türkiye'nin dünyada en kötü ülkeler arasında yer almasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Bir an önce bu rakamların iyileştirilmesi gerektiğini belirten Devran bunun milli bir görev olduğunu vurguladı.

OECD'nin yayınladığı işsizlik ve ekonomik veriler raporunu değerlendiren ASİD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Devran, işsizliğin dünya ülkeleriyle karılaştırıldığı raporda Türkiye gerçeklerinin bir kez daha gözler önüne serildiğini ifade etti. OECD'nin yeni raporuna göre ortalama işsizlik oranının yüzde 5.9 olduğuna dikkate çeken Devran, bu rakamın Türkiye için yüzde 11.2 olduğu söyledi. Devran, "İşsizlik oranında rekora doğru giden Türkiye'de istihdam oranı da paralel olarak düşük açıklandı. İzlanda'da yüzde 87.2, İsveç'te yüzde 81.8, Japonya'da yüzde 80.3 olan istihdam oranı Türkiye'de yüzde 55.3'te kaldı. Türkiye bu rakamla OECD ülkeleri arasında son sırada yer aldı" dedi.

"ÖNCE İNSAN DERSEK ÇÖZERİZ"

Sanayici ve iş insanlarını derinden etkileyen bu tür sonuçların bir an önce iyileştirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması çağrısında bulunan ASİD Yönetim Kurulu Başkanı Devran, "Bu rakamları iyileştirmek hepimize düşen milli bir görevdir. Tüm ülke genelinde yeni yatırımların, katma değeri yüksek ürünler başta olmak üzere üretim artışının ve sanayinin katkısının artması gerekiyor. Evine ekmek götüremeyen halkı politik söylemlerle ne kadar kandırabilirsiniz. Bir ülkenin elbette yola, köprüye ihtiyacı var ancak en önemli ihtiyaç iş, aştır. Emekçinin yanında olmayan, onun sorununu dinlemeyen, üç kuruşa çalıştırılıp sömürülen işçinin hakkını korumayan bir politika olamaz, olmamalı da. 'Önce insan' dersek iş, aş, emek sorununu çözebiliriz" dedi.

KALİFİYE ELEMAN SORUNU ÇÖZÜLMELİ

İşsizlikle mücadelede kalifiye eleman yetiştirilmesinin de önemine değinen Devran, şunları söyledi:

"Aliağa özelinden konuşursak işsiz gençlerimizin işe uygun olmayışı, işverenin kalifiye eleman ihtiyacı da işsizlik rakamlarını artıran bir etken. Bu sorunun çözümü de eğitim sistemindeki sorundan kaynaklanıyor. Ülkenin üretim ülkesi olabilmesi için eğitimde de reform gerekiyor. Meslek liselerinin artması ve gençlerin iş garantili bu liselerde eğitim görmesi, sanayicinin de istediği kalifiye elemana ulaşmasını sağlayacaktır. Biz yıllardır bunu dile getiriyoruz. Ancak hala eğitim sistemimizdeki çarpıklıklar sonucu aileler çocuklarını sonunda işsizliğin garanti olduğu bölümlerde, üniversitelerde okutuyor. İstihdam sorunu ciddi olarak ele alınacaksa eğitim sisteminin de düzenlenmesi gerekir. Ülkemizin genç nüfusuna iyi bir gelecek vaat etmek hepimizin görevi, sorumluluğu olmalıdır."

ALİAĞA (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Aliağa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Aliağa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ASİD Başkanı Devran'dan işsizlik açıklaması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

29 Temmuz 2018, Pazar
 • İmsak
  04:24
 • Guneş
  06:04
 • Öğle
  13:24
 • İkindi
  17:14
 • Akşam
  20:32
 • Yatsı
  22:05

İZMİR NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Büşra Eczanesi

  Aliağa
Sayfa Başı