Arkasında neresi var?

28 Kasım 2012 - 15:09Son Güncelleme : 28 Kasım 2012 - 11:57

Leonardo Da Vinci’nin ölümsüz eseri Mona Lisa portresinin zeminindeki manzaranın yerinin tespit edildiği iddia edildi.

İki İtalyan araştırmacı, manzaranın Toskana yakınlarındaki Senatello ve Marecchia nehirlerinin kesiştiği bölge olduğunu ileri sürdü.

Arkasında neresi var

Urbino Üniversitesi jeomorfologlarından Olivia Nesci ile sanat fotoğrafçısı Rosetta Borchia bir başka Rönesans ustası Piero della Francesca’nın resimlerindeki manzaraları incelemek için bölge gittiklerinde, Mona Lisa’nın manzarası ile benzerliği keşfettiklerini anlattılar.

İki araştırmacı, Mona Lisa’nın arkasındaki manzaranın tek bir bölgeye ait olmadığını, bölgedeki altı farklı açıdan görünümün bir bütünü olduğunu da dile getirdiler. Ancak bu keşif, Mona Lisa’nın manzarasındaki tartışmaları dindirmedi.

Arkasında neresi var

Sanat tarihçilerinin bir bölümü manzaranın “Leonardo’nun hayalgücünün bir ürünü” olduğunu iddia ederken, diğerleri İtalya’nın dağlık kuzeyinde bir bölge olabileceğini ileri sürüyorlardı.

Arkasında neresi var

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 3 Yorum }
  • pisi pisi aylin 28.11.2012 11:12:53
    Çok yaklaştıkları kesin,Bence ressam hayran olduğu bir ülke veya bölgeyi çizmiş. Aslında ülke hayranlığı da araştırılabilinirdi.
  • seher amanvermez 28.11.2012 02:07:43
    bir tablonun önünde durmuş gibi.
  • nadir kelleci 27.11.2012 17:03:16
    alakası yok bence, orayı bulabilmenin garantisi yok, seller,toprak kayması,deprem v.s. muhtemelen değişime uğramıştır, kaldı ki hayal gücünden resmedilmiş bir manzarada olabilir, ama bulunsa çok gizemli olacağı kesin..
Sayfa Başı
Haberlerrebiülevvel ayırebiülevvel ayı önemiçeyrek altın fiyatlarıaltın fiyatlarıgram altınözel harekatözel harekat sonuçları