Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Prematüre doğum günü

13 Kasım 2012
  Prematüre doğum günü

  Ankara’nın prematüre bebekleri, Doğum Günü partisinde buluştu.

  Sağlık Bakanlığı Sağlık Araştırmaları Genel Müdürü Prof. Dr. Uğur Dilmen, dünyada 10 bebekten birinin prematüre doğduğunu belirterek, Türkiye’de her yıl doğan prematüre bebek sayısının Yunanistan’daki toplam doğum sayısına eşit olduğunu söyledi.
  Prematüre çocukların bazılarının okul başarılarının düşük olduğunu, bazılarının da gözlerinde ve işitmelerinde problem yaşadığını dile getiren Dilmen, “Zamanında müdahale edilmezse sağlık harcamaları da çok oluyor. Ayrıca prematüreliği azaltmak için de toplumların bazı tedbirler alması lazım” dedi.

  DÜNYA ORTALAMASINA YAKIN

  Prof. Dr. Dilmen kadın doğum takiplerinin yapılabilmesi için hem sağlık bakanlığı hem de üniversite hastanelerinde merkezlerin kurulduğunu hatırlattı. Türkiye’de yüzde 11,9 civarında prematüre doğum olduğuna dikkati çeken Dilmen, bu sayının dünya ortalamasına yakın olduğunu kaydetti. Dilmen, “Türkiye’de yılda 1 milyon 250 bin doğum olduğuna göre 125 bin prematüre çocuk doğuyor. Bu çok büyük bir rakam. Mesela Yunanistan’ı gözönüne alın. Yunanistan’ın tüm doğum sayısı 125 bin. Düşünün bizde Yunanistan’daki kadar prematüre bebek doğuyor” ifadesini kullandı.

  PATİK ASMA TÖRENİ

  Dr. Zekai Tahir Burak Doğum Hastanesi’nde prematüre doğan bebekler ve aileleri için “Prematüre Doğum Günü” düzenlendi. “17 Kasım Dünya Prematüre Günü” dolayısıyla düzenlenen “Prematüre Doğum Günü” kapsamında hastane önünde “patik asma töreni” yapıldı. Törende çocuklar için pasta kesildi ve eğlence programları düzenlendi.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Turuncu - Yorumlarınızı Yazınız
  Bu haber hakkında henüz yorum yok. Yorumlarınızı Yazınız.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding