GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Müfettiş böyle uygun görmüş: 12 cana 1’er gün maaş indirimi

Aladağ’da 11’i çocuk 12 kişinin yanarak can verdiği yurt faciasında İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne kınama cezası verildi. Yurttaki son denetimde sahte rapor veren iki memura da sadece birer günlük maaş kesme cezası uygulandı.

İSMAİL SAYMAZ

Adana’nın Aladağ ilçesinde, 11’i çocuk 12 kişinin yanarak öldüğü ‘Süleymancılara’ ait öğrenci yurduna aileleri yönlendiren İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş hakkındaki milli eğitim müfettişleri tarafından yapılan idari soruşturmanın sonucu belli oldu. Ailelerin, hakkında “Bizi yurda yönlendirdi” şikâyetini yaptığı Aktaş’a kınama cezası verildi. Faciadan önce yurtta yapılan denetimde, önlemler alınmış gibi sahte rapor düzenleyen iki memura ise birer günlük maaş kesim cezası ile yetinildi.

Hazırlanan müfettiş raporunda Özel Aladağ Kız Öğrenci Yurdu Müdürü Cuma Ali Genç suçlu bulundu. Müdür Genç’in 26 Ekim 2015 tarihli denetim raporunda eksiklik olarak saptandığı halde yurtta yangın tatbikatı yaptırmadığı, yangın eğitimi vermediği, hizmetli ve belletmen görevlendirmediği, bölümleri yerleşim planına uygun kullanmadığı, aşçı çalıştırmadığı, internet odası kurdurmadığı, ankesörlü telefon bulundurmadığı belirlendi. Genç’in eksikliği gidermek için verilen 20 günlük süreye uymadığı, altı ay geç yanıt verdiği, izinsiz personel çalıştırdığı ve açılış iznine aykırı faaliyet gösterdiği belirtildi. Bir amiri olmadığı için Genç’e yaptırım uygulanmadı.

Yurtta 17 Aralık 2015 ve 26 Mayıs 2016’da denetim yapan Aladağ Kaymakamlığı’nın bilgisayar çalışanı Cihan Ünal ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Davut Gökçeli’nin, yangın tatbikatı yapılmadığı halde yangına karşı gerekli önlemler alınmış gibi sahte rapor düzenlediği kaydedildi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş’ın denetim görevini yerine getirmediği anlaşıldı. Aktaş’a kınama, Ünal ve Gökçeli’ye birer günlük maaş kesim cezası verildi. Aktaş geçen ay Sarıçam Orhangazi İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretmenlik görevine verildi. Aktaş, Ünal ve Gökçeli ile iki memura daha “taksirle birden çok kişinin ölümüne neden olmak” suçundan ayrıca savcılık soruşturması yürütülüyor.

4 İTFAİYECİYE SORUŞTURMA İZNİ

Aladağ’daki yurt yangınına ilişkin Adana Büyükşehir Belediyesi Müdür Vekili Nihat Sarraf ile Aladağ İtfaiyesi’nden üç işçi için de soruşturma izni verildi. Hazırlanan raporda, yangın anında öğrencilerin ikinci kattan atlamaları sırasında gerekli olan brandaların itfaiye araçlarında bulunmadığı ifade edildi.
Bu arada, yurdun işyeri açma ve çalışma ruhsatı Milli Eğitim Bakanlığı’nca 8 Aralık 2016’da iptal edildi. Yetki belgesi olmadığı halde gelir toplayan dokuz kişi ile dernek saymanı ve başkanına idari para cezası verildi.

KAYMAKAM BEYE GÖRE TARİKATIN SUÇU YOK

TBMM Aladağ Komisyonu tutanakları yayınlandı. Komisyonun 10 Mayıs 2017’de ziyaret ettiği Kaymakam Abdullah Demirdağ’ın, tarikata ait erkek öğrenci yurdunda hiçbir kusurun olmadığını savunduğu ortaya çıktı. Yedi öğrencinin kaldığı yurda bizzat gittiğini anlatan Demirdağ, “Kendim de gittim gördüm. Yangın kapıları, yönlendirme levhaları, yangın merdivenleri, yangın tüpleri, tüplerin olduğu yerdeki bilgilendirme levhaları, çocukların bu konu hakkında bilgilendirilmiş olmaları; bunların hepsi tamam” dedi. Komisyon, bu görüşmeden sonra erkek yurdunu teftiş etti. Ancak eksiklik görüldüğü için yurt aynı gün kapatıldı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

YORUMLAR

 • Gökhan Karar 09.09.2017 23:50:32 Anneler babalar siz siz olun sakın cemaat tarikat zart zurt yurtlarına çocuklarınızı vermeyin...12 tane küçücük ana kuzusu ölüyor..ama kimse suçlu değil...
 • Leyla Artukoglu 09.09.2017 06:32:12 Sorun burada zaten Allah korkusu yok !$eytan korkusu var!
 • Red Kit 08.09.2017 11:49:38 Sonra adalet yürüyüşüne gülüyorsunuz...Otobüste kıza tekme atan adama 3 yıl ceza, ölmüş kız çocuklarının sorumlusunu kapatarak sahte rapor veren vicdansıza 1 günlük maaş kesintisi. Hadi buna da gülün!
 • Çağdaş KARA 08.09.2017 11:48:14 Şimdi bu kaymakam devletin vatandaşın kaymakamı mı ?
 • Muzaffer A 08.09.2017 11:23:51 Arkadas gazetenizde su bombos uydurma futbol haberlerini azaltinda ulkenin ciddi sorunlarina daha cok yer verin.Ormanlar yaniyor,herkes silahlandi. Hergun cinayet,tecavuz.ulke talan yeri.
 • Bay Tekin 08.09.2017 11:00:25 Zaten yurt kacakti, uygun tasarlanmamisti, bu sartlarda kaza taraftar olmayan bir yerde olsaydi cezalar ve tepki boyle mi olurdu. Adaletin geldigi yer iste bu.
 • zeki ermiş 08.09.2017 10:54:29 Çağ atlayan ülke! Doğru çağ atlıyor ama geriye doğru. Şimdilik orta çağdayız. Bu gidişle cilalı taş tevrine kadar yolumuz var.
 • kemal ünal 08.09.2017 10:51:16 o yangında o plastik tabelalar yanmayacak ve varsa ki zannetmiyorum siz onları göreceksiniz yersen ben tabelacıyım acaba kimi uyutuyorsunuz
 • merve yemen 08.09.2017 10:48:18 kendi adamlarını koruyacam diye uğraşan o müfettişinde yurt müdürününde memurlarında görevlerine son verilmeli. tabiki karşılığında çıkarınız yoksa!
 • SADIK MERT TEZİŞ 08.09.2017 10:39:38 Bence Türkiyedeki tüm tarikat ve cemaatler kapatılmalıdır. Bunların ülkeye ve insanlığa hiçbir faydası olmadığı gibi. vasıfsız insan yetiştirerek ülkeye zararı vardır.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Her çocuk bir cevher! Peki çocukların yetenekleri nasıl keşfedilmeli ve yönlendirilmeli?
Cilt sağlığını korumana yardımcı olan 4 gıda
Ev sahibi olmak neden artık daha kolay?
Kadınlarda seri saç kaybına neden olan 4 durum!
Kadınların tecrübelerini paylaşarak birbirlerini güçlendirebilecekleri 4 hayat deneyimi

EN SON HABERLER

 1. Bekçi alımı başvuruları için son gün ne zaman? Bekçi alımında yaş sınırı var mı?
 2. Alkollü ve ehliyetsiz sürücü, kovalamaca sonucu yakalandı
 3. Mansur Yavaş'tan HDP sorusuna ilginç cevap
 4. Restoran sahibi cinayetinde flaş gelişme
 5. Dikey Geçiş Sınavı başvuruları ne zaman? İşte 2019 DGS takvimi
 6. Bakan Soylu'nun açıklamalarının ardından CHP'den 3 istifa
 7. Kız arkadaşını canice katletmişti... Cezası belli oldu
 8. Bitlis’te sokağa çıkma yasağı kaldırıldı
 9. Hepsi ele geçirildi: 2 tutuklama
 10. Yaşlılar Haftası ne zaman?