GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Soğuyan havalar Marmara balıkçısını umutlandırdı

Avlanma sezonunun ilk 3 ayında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle denizden umduğunu pek bulamayan Yalova ve Bandırmalı balıkçılar, soğukların ve yer yer kar yağışlarının etkili olmasıyla bolluk bekliyor.

AA

Marmara Denizi'nin güneyinde avlanma sezonunun ilk 3 ayında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle durgun dönem geçiren balıkçılar, havaların soğumaya başlaması ve yer yer görülen kar yağışının da etkisiyle bolluk bekliyor.

SS Yalova Merkez İlçe Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Karataş, AA muhabirine, suların ısındığı dönemlerde balıkların dağınık kaldığını, soğumayla da toplu halde bulunmaya başladıklarını söyledi.

Eylül-kasım döneminde balığın az, fiyatların yüksek belirten Karataş, "Havalar soğuyup balıklar toplandıktan sonra belki bir çinekop, hamsi avcılığı olabilir." dedi.
Karataş, trol ve gırgırla avcılığın balık popülasyonunu etkilediğini vurguladı. Avlanma yasağı başlangıcının geriye çekilmesini öneren Karataş, şunları kaydetti:

"Balık havyarlıyken ben balık tutuyorum. Bana bu dönemde avlanma yasağı getirsinler. Havyarlıyken ben bu balığı tutmayayım ve balık üremesini sağlasın. Bu bahçe bizim ve biz ekmek yiyoruz. Biz balık tuttuğumuz sürece halk da ucuz balık yiyecek. Biz avlanamazsak halk da çok pahalı balık yiyecek. 2020 yılı için ancak iyi geçmesi temennisinde bulunabiliyorum. İnşallah balıklar iyi havyar tutar. 2020'nin 2019'dan daha iyi geçeceğini tahmin ediyorum, inşallah öyle olur."

"PALAMUT, USKUMRU VE ÇİNEKOP PEK OLMADI"

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma Balık Hali esnafından Ali Çakıroğlu da Erdek Körfezi'nden tutulan balıkları sattıklarını belirtti.

Bugünlerde fiyatların yüksek seyrettiğini söyleyen Çakıroğlu, kilogram başına sardalye ve hamsinin 20-30, istavritin 15-20 lira olduğunu aktardı.

Atilla Akduman ise son günlerde elverişsiz hava şartları nedeniyle balıkçı teknelerinin denize açılamadığı bilgisini verdi.

Balıkhaneye fazla balık gelmediği için fiyatların düşmediğini dile getiren Akduman, "Palamut, uskumru ve çinekop pek olmadı. Palamudun çifti toptan aldığımızda 90 liraya geliyor, biz de tanesini 50 liradan satıyoruz. Mezgitin kilogramı ise 20-25 liradan alıcı buluyor." diye konuştu.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Kurutma makinesinin size sağlayacağı birbirinden değerli 4 fayda
43 yıl önce yanan ateş İstanbul’da yeniden alevleniyor!
Evinizde kolayca uygulayabileceğiniz birbirinden tarz boyama teknikleri
Ev yaşamı baştan aşağı değişecek
İdeal kilosunu korumakta sorun yaşayanlar burada mı? İşte, sağlıklı kilo vermenin püf noktaları

SON DAKİKA HABERLER

  1. Bakan Albayrak Davos’ta yatırımcı ilgisini değerlendirdi: 'Türkiye’ye güvenen kazandı'
  2. Genç işsizlik dünyanın meselesi... Dünya genelinde 267 milyon genç ne okuyor ne de çalışıyor
  3. Seyahat için 3 ayda 23.3 milyar lira
  4. Üsküdar'da arsa soygunu... Mağdurlardan kimi milyonluk evini kimi parasını kaybetti
  5. Kongrede yükseliş zamanı
  6. Kandıran indirime son! Tüketiciyi yanıltan ve 12 ay süren indirimlere düzenleme geliyor
  7. Mısır ve Irak yatırımı Türkiye’ye yaptı
  8. Adil bir model şart
  9. İlk yeşil tahvil ihracı
  10. Yüksek Hızlı Tren'e zam yapıldığı ile ilgili haberlere TCDD'den son dakika açıklama