ANKARA HABERLERİ

Alternatif tıp kullanan doktoruna danışmıyor

Özge ATALAY
29 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ekim 2011 - 22:10

Alternatif ve Destekleyici Tıp Uygulamaları anketinde katılımcıların yüzde 72’si alternatif tıp uygulamaları kullandığını belirtirken, yüzde 63’ü ise alternatif tıp yöntemlerine başvurduklarından doktorlarının haberi olmadığını ifade etti.

Özge ATALAY

GAZİ Üniversitesi tarafından yapılan “Alternatif ve Destekleyici Tıp Uygulamaları” anketinde kişilerin yüzde 72’sinin alternatif tıp uygulamaları kullandığı sonucu çıktı.

Anket, Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Hastane İşletmeciliği Master ve Sağlık Kurumları Yönetimi Doktora Program Koordinatörü Prof. Dr. Dilaver Tengilimoğlu, Prof.Dr. Enver Hasanoğlu, Öğr. Gör. Dr. Asuman Atilla, Öğr. Gör. Alper Güzel, Pelin Yılık tarafından gerçekleştirildi.

Ankete katılan bin 500 kişinin yüzde 72’si alternatif tıp yöntemlerini son bir yıl içerisinde kullandıklarını belirtti. Alternatif tıp yöntemlerini kullanan bin 82 kişinin büyük bir çoğunluğu, bitkisel tedavi yöntemini tercih ettiklerini ifade ederken katılımcıların yüzde 26’sının masaj ve yüzde 24’ünün diyet desteği kullandıkları belirlendi.

Ruhsal yönden daha iyi hissetmek için

Derin nefes alma egzersizi, dini yöntemler ve müzik terapisi de katılımcıların kullanmayı tercih ettiklerini belirttikleri diğer alternatif tıp yöntemleri arasında.
Alternatif tıp yöntemlerinin çoğunlukla tedavi ve destek amaçlı olarak kullanıldıkları ve korunma amaçlı olarak pek sık tercih edilmediği görüldü. Katılımcıların çoğunlukla kendilerini fiziksel ve ruhsal yönden daha iyi hissetmek istedikleri için alternatif tıp yöntemlerine başvurdukları tespit edilirken, alternatif tıp yöntemlerinin yan etkisinin az olmasının da bu yöntemlerin tercih edilmesinde bir diğer etken olduğu görüldü.

Katılımcıların yüzde 60’ı alternatif tıp yöntemlerini “soğuk algınlığı” ile ilgili şikayetlerinde tercih ederken, yüzde 31’i bel ve sırt ağrısında, yüzde 25’i mide ve bağırsak hastalıklarında, yüzde 16’sı uykusuzlukla ilgili problemlerinde, yine yüzde 16’sı göğüs ve yüzde 16’sı da boyun ağrılarında, yüzde 14’ü eklem ağrıları ve kireçlenmelerde, yine yüzde 14’ü baş ağrısı ve migrende, yüzde 11’i de psikolojik rahatsızlıkları tedavi etmek amacıyla alternatif tıp yöntemlerini kullanıyor.
Katılımcılara alternatif tıp kullanımı konusunda doktorlarına haber verip vermedikleri sorulduğunda yüzde 63’ünün alternatif tıp yöntemlerine başvurduklarından doktorlarının haberinin olmadığı belirlendi. Katılımcılara alternatif tıp yöntemlerinden bekledikleri faydayı sağlayıp sağlamadıkları sorulduğunda ise, bin 82 kullanıcının yüzde 75’inin yarar sağladığını ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Alternatif tıp kullanan doktoruna danışmıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:02
  • Guneş
   05:54
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:52
  • Akşam
   19:53
  • Yatsı
   21:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı