ZONGULDAK HABERLERİ

Alaplı Durabeyli Köyü Aşure Geleneğini Sürdürüyor

IHA
31.10.2015 - 09:34Son Güncelleme :

ALAPLI İSAFAKILLI KÖYÜNDE AŞÜRE GÜNÜ( ERTUĞRUL YÜKSEL-İHA/ZONGULDAK)

IHA

Alaplı’nın İsafakılı Köyü Durabeyli mahallesinde her yıl geleneksel hale gelen aşure programında köylüler bir araya geldi.
Durabeyli’de yıllardır devam eden aşure programı bu yıl çevre köy halkının da yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Köy konağında hazırlanan yemekler, camide kurulan sofralarla misafirlere ve köy sakinlerine ikram edildi. Köy hanımları, yaptıkları yemekleri davetlilere ikram ederek atalarından gelen aşure adetini yaşatmanın gururunu yaşadıklarını ifade ettiler. Etkinlikte konuşan Köy Muhtarı Recep Korkut, "Atalarımızdan kalan aşure adetini yıllardan bu yana devam ettirmekteyiz. Amacımız hem çevre köylerdeki eş dostlarla irtibatı koparmamak hem de adetlerimizin devamını gelecek kuşaklara aktararak bu geleneğin devam etmesini sağlamaktır. Köyde yaşayan kadınlarımızın destekleri ile aşure pişirdik aşurenin yanında da misafirlerimize çeşitli ikramlarımız da oldu emeği geçen ablalarımıza, bayanlarımıza ve kardeşlerime buradan teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.
İkramların ardından camide namaz kılındı ve Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i şerif okundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Zonguldak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Zonguldak ilinden Alaplı Durabeyli Köyü Aşure Geleneğini Sürdürüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ekim 2015 tarihinde saat 09 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Alaplı Durabeyli Köyü Aşure Geleneğini Sürdürüyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı