İZMİR HABERLERİ

"Alaçatı Rengarenk-Rengahenk"

Güneş ATAGÖZ / ÇEŞME (İzmir), (DHA)
11.10.2016 - 17:55 |Son Güncelleme :

İZMİR'in turizmdeki lokomotif ilçesi Çeşme'nin taş evleriyle ünlü gözde mahallesi Alaçatı'da bu yıl 2-9 Ekim tarihleri arasında bu yıl ikincisi 'Alaçatı Sanat Haftası' adı altında düzenlenen Plastik Sanatlar Çalıştayı, renkli görüntülere sahne oldu. "Alaçatı Rengarenk - Rengahenk" temasıyla yapılan çalıştayda Alaçatı, sanata doydu.

Güneş ATAGÖZ / ÇEŞME (İzmir), (DHA)

Alaçatı Kültür ve Sanat Derneği ve Alaçatı Turizm Derneği, "Alaçatı Rengarenk - Rengahenk" temasıyla düzenlenen 2. Alaçatı Sanat Haftası'nda kapsamında, yaz-kış açık olan sanatsal mekanların tümünde plastik sanatların her dalından sergiler, söyleşiler, atölyeler, uygulamalı çalışmalar gerçekleştirildi. Bir hafta boyunca sürdürülen çalıştaylarda, resim dalında Nurhilal Harsa, Derya Ülker, Duygu Aydoğan, Ahmet Yeşil, Baki Bodur, Efkan Beyaz, Savaş Karagözlü, Samet Arda Selim, Serdar Leblebici, seramik dalında Kemal Uludağ, fotoğraf dalında ise Atilla Alp Bölükbaşı gibi birbirinden değerli sanatçıların yaptıkları çalışmalar halka açık ve onların katılımlarıyla gerçekleşti. Alaçatı'nın lokal sanatçıları Chermine Vidori, MaydaTolgay ve Sevgi Kaplan yaptıkları çalışmalarını kendi evlerinin bahçelerinde sergiledi. Alaçatı Sanat Haftası etkinliklerine resim dalında Rusya'dan Natalya Kobzeva ve Tunus'tan Nejip Rokbani'nin katılımları etkinliklere uluslararası bir boyut kazandırdı.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Minyatür ve tezhip alanında Rengahenk Klasik Sanatlar Derneği, sörf tahtası boyama alanında Erdem Yalçın, cam atölyesinde Hıdır Göktaş, mozaik atölyesinde Aysun Yenice ve Dilek Türk, seramik atölyesinde Gül Alper, kukla atölyesinde Ayten Öğütçü, baskı - resim ve mandalya alanında ise Vacide Tilan Mermercioğlu'nun atölyelerinde gerçekleşen uygulamalı gösterim ve öğitimlere yoğun ilgi ve katılım oldu.

TARİHİ DEĞİRMENLERDE SERGİ

Etkinlik kapsamında, 8 Ekim'de, Alaçatı panoraması eşliğinde tarihi değirmenlerde düzenlenen sergide, çalıştay süresince yapılmış eserler sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergiye, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bünyesindeki Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Lisesi öğrencileri Aygül Yenici, Esin Buse Okay, Zeynep Sena Güzelipek'in yan flüt dinletileri renk kattı.

Çalıştaya katılanlara, sanatçılar Mehmet Culum imzalı "Alaçatılı" kitabı ve Chermine Vidori'nin tablolarından çekilerek kartpostal haline getirilmiş kartlar takdim edildi. Sergi sonunda, Alaçatı Papazz Restoran'da, kutlama ve veda yemeği verildi. Yemekte konuşan Alaçatı Sanat ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sebla İleri, "Çalıştayı yapma amacımız, Alaçatı'nın sanata daha çok yaklaşmasını sağlamak ve mevcut atölyeleri tanıtıp, oralarda çalışmalar yapılmasını sağlamaktır. Burada 12 ay yaşanabildiğini ve sanatla içiçe bir yaşamın sürdürülebileceğini göstermek istiyoruz. Var olan atölyeleri tanıtarak, gerçekten emek veren, kendini sanata adamış insanları biraz daha ortaya çıkarmak en büyük hedeflerimizden biri. Bu çalıştayları, gücümüz yeterse her sene yapmaya devam etmek ve uluslararası seviyeye yükseltme gayretindeyiz. Bu sene iki yabancı sanatçımız geldi, seneye bu sayıyı arttırırsak yurtdışında da sesimizi duyurabiliriz diye düşünüyoruz. Alaçatı son zamanlarda windsurften çok gece hayatıyla tanınmaya başladı, bu ne kadar iyi bilemiyorum. Bunu değerlendirmek bu yaşantıyı sürenlerin takdirine kalmış. Asıl amacımız, Alaçatı'da sanatın köy içine girmesini sağlayarak, herkesin ulaşabileceği bir konuma getirmek" dedi.

Geçen sene yapılan ilk çalıştayın hazırlık süreci kısıtlı olduğunu hatırlatan İleri, şunları söyledi:

"Sadece sanatçıları davet ettik, Plastik sanatlarla ilgilenen sanatçılar geldi ve çalışmalarını yaptı. Bu sene bunaparalel olarak workshoplar yapıldı, dışarıdan insanlar gelip kukla yapabildi, minyatür, tezhip, cam-boncuk, seramik ve mozaik dallarında çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalara, mevcut atölyelerin sayısı çoğalıp sanatçılar da gönüllü olduğu takdirde, sayı ve çeşitleri artırarak devam etmek istiyoruz. Bir hafta boyunca bütün köyün içinde sanat olsun istiyoruz. Zamanlamayı özellikle sezon sonuna denk getirdik. Çünkü, yoğun sezonda tüm o kalabalık içinde bu etkinlikler kaybolabilir. Böyle daha sakin bir ortamda, Amlaçatı'nın da tadını çıkarabilir insanlar. Atölyeleri, Alaçatı'nın içinde her yere dağılmış şekilde konumlandırmak istiyoruz. İnsanlar geldiklerinde hem atölyeleri hem de Alaçatı'yı keşfetmiş olsunlar. Ege Üniversitesi'nden Erdem Yalçın hocamız ve ekibinin desteğiyle, bu sene surfboard boyamaları yaptık, bundan sonra da projemizin dahilinde olmasını düşünüyoruz. Eğer bu çalışmayı devam ettirirsek, boyanmış surfboardları Alaçatı merkezde ya da ara sokaklarda sergileyebiliriz. Otoban çıkışında, yolun sağı ve solunda konumlandırabiliriz. Bu sene değişik kapılar, panjurlar getirdik. Davetli sanatçılar, çalışmaya uygun buldukları objeleri seçip resimler, boyamalar yaptılar. Bu eserleri de Alaçatı'nın içinde sergilemeyi hedefliyoruz. Ankara'dan gelen Efkan Beyaz sanatçımız, duvar çalışmaları üzerine çok güzel iyi. Eğer seneye kalıcı bir duvar bulabilirsek, Alaçatı'ya uygun bir duvar sanatı uygulaması da düşünüyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden "Alaçatı Rengarenk-Rengahenk" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ekim 2016 tarihinde saat 17 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Alaçatı Rengarenk-Rengahenk" haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2019, Pazar
 • İmsak
  06:46
 • Güneş
  08:14
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı