AYDIN HABERLERİ

ADÜ Öğretim Üyelerine ‘En İyi Deneysel Araştırma” Ödülü

IHA
28.10.2015 - 10:14Son Güncelleme :

ADÜ ÖĞRETİM ÜYELERİNİN HAZIRLADIĞI PROJE EN İYİ ARAŞTIRMA ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

IHA

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) öğretim üyelerinin çalışmaları “En İyi Deneysel Araştırma” ödülüne layık görüldü.
Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilimdalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı ile Veteriner Fakültesi Patoloji ve Biyokimya Anabilim Dallarının birlikte yürüttüğü ADÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Merkezi (BAP) tarafından proje desteği sağlanan “Hipotroidizm Modeli Oluşturulmuş Ratlarda Alkolik Olmayan Yağlı Karaciğer Hastalığı Gelişiminin Değerlendirilmesi” isimli çalışma, 14-18 Ekim 2015 tarihleri arasında 17. Ulusal İç Hastalıkları Kongresinde sözlü bildiri olarak sunulmuş, çalışma, kongrede sunulan toplam 440 bildiri arasında “En İyi Deneysel Araştirma” ödülünü kazandı.
ADÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recai Tunca, Prof. Dr. Engin Güney, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ünübol , Yrd. Doç. Dr. Serap Ünübol Aypak tarafından yürütülen çalışmanın ödülünü, kongrede düzenlenen ödül töreninde Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ünübol çalışmaya emeği geçen herkes adına aldı.
Uz. Dr. Şule Demir, Uzm.Veteriner Serdar Aktaş, Araş.Gör. Gamze Sevri Ekren ve Araş.Gör.Emrah İpek’in yoğun mesaileri ile gerçekleştirilen proje, tiroid bezinin az çalışması olan hipotiroidizm ile yağlı karaciğer hastalığı arasındaki ilişki ile ilgili literatürde karşıt görüşlerin olması üzerine planlanmış, çalışmada ratlarda hipotiroidi geliştirildikten sonra karaciğer patolojileri ile metabolik değerleri değerlendirildi. Çalışma sonunda hipotiroidinin obeziteye, LDL kolesterol yüksekliğine, kan şekeri yüksekliğine ve histopatolojik olarak yağlı karaciğer hastalığına neden olduğu saptandı. Sonuç olarak hipotiroidinin yağlı karaciğer hastalığı gelişimi için bir risk faktörü olduğu gösterildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden ADÜ Öğretim Üyelerine ‘En İyi Deneysel Araştırma” Ödülü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2015 tarihinde saat 10 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ADÜ Öğretim Üyelerine ‘En İyi Deneysel Araştırma” Ödülü haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı