ADANA HABERLERİ

Adana'da tiyatro festivali başlamadan biletleri tükendi

DHA
26.03.2016 - 11:26Son Güncelleme :
DHA

Yusuf BAŞTUĞ/ ADANA, (DHA)- ADANA'da Sabancı Vakfı ile Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları- Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali'nde yerli ve yabancı tiyatro toplulukları 23 oyun sahneleyecek. ' 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde başlayacak ve 30 Nisan'a kadar sürecek tiyatro şöleni için 10 liradan satışa sunulan 12 bin 780 biletin tamamı satıldı.
Bu yıl 18'inci kez tiyatroseverlerle buluşacak festival için, 27 Mart'ta saat 20.00'da Adana Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi'nde açılış töreni düzenlenecek. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın da katılması beklenen festival, Tiyatro Martı Topluluğu'nun, 'Hoşgeldin Boyacı' adlı oyunuyla başlayacak. Toplam 12 bin 780 oyun biletinin satışa çıktığı anda tükendiği festivalde, Türkiye'den 16, yurtdışından 7 olmak üzere toplam 23 oyun sahnelenecek.
İSTANBUL'DA DA GÖSTERİM VAR
Bazı oyunların İstanbul'da Sabancı Üniversitesi Sahnesi'nde sergileneceği ve 30 Nisan'a dek sürecek festivalde, yurt dışından Almanya, İspanya, Hollanda, Makedonya ve Gürcistan'dan tiyatro toplulukları katılacak. Almanya'dan Familie Flöz Tiyatro Topluluğu 'Hotel Paradiso', İspanya'dan Yllana Prodüksiyon 'Simsarlar', Hollanda'dan Yerli Yersiz Prodüksiyon 'Yerli Yersiz Kabare', Makedonya Üsküp Arnavut Tiyatrosu 'Macbeth' ve Gürcistan Kote Marjinashvilli Devlet Dram Tiyatrosu 'Bir Delinin Hatıra Defteri' ve 'İsimsiz Yıldız' adlı oyunlarını sahneleyecek.
YERLİ TOPLULUKLAR DA SAHNEDE
Türkiye'den önemli tiyatro topluluklarını ağırlayacak olan festivalde, Sivas Devlet Tiyatrosu 'Üç Tekerlekli Araba' ve İzmir Devlet Tiyatrosu 'Kurban' adlı oyunları, özel gruplardan Tiyatro Martı 'Hoşgeldin Boyacı', Yolcu Tiyatro 'Kapıların Dışında', Siyah Beyaz Tiyatro 'Tesir', Hayal Perdesi 'İmparatorluk Kuranlar', Talimhane Tiyatrosu 'Göl Kıyısı', Tiyatro Kare 'Fosforlu Cevriye', Sadri Alışık ve Çolpan İlhan Tiyatrosu 'Frankenstein', Semaver Kumpanya 'Cimri' ve Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu 'Ödünç Yaşamlar' ve 'Asi Kuş'u seyircilerle buluşturacak.
"AÇIK HAVADA GÖSTERİ YAPILACAK"
Festivale İspanya'dan katılacak La Tal Theatre, kukla tiyatrosunun başarılı bir örneği olan 'Carillo' ile 22 ve 23 Nisan'da Adana Tren Garı önünde açık hava gösterisi izletecek. Genç tiyatro topluluklarının alternatif tiyatro oyunlarına da yer açan festivalde Tiyatro Alesta 'Erkek Parkı', Seyyar Tiyatro 'Ben Pier Riviere' ve 'Trom', Ekip Tiyatrosu 'İki Kapılı Ev' adlı oyunlarını Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Sanat Galerisi'nde sahneye taşıyacak. Ayrıca festival boyunca Karagöz yapım ve oynatımı, oyun yazarlık, aksiyon stratejileri, kukla yapımı ve oynatımı, atık malzemelerden kostüm yapımı, çocuklarla maske yapımı, deri el sanatları, beden yoluyla Macbeth'in keşfi konularında atölye çalışmaları yapılacak.
SAKIP SABANCI ÖDÜLÜ ERDAL ÖZYAĞCILAR'A
Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara 2005 yılından bu yana verilen 'Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü' de açılış töreninde sahibini bulacak. Bugüne kadar, Cüneyt Gökçer (2005), Macide Tanır (2006), Bozkurt Kuruç (2007), Yıldız Kenter (2008), Genco Erkal (2009), Müşfik Kenter (2010), Gülriz Sururi (2011), Haldun Dormen (2012), Rutkay Aziz (2013), Prof. Zeliha Berksoy (2014) ve Cihan Ünal'ın (2015) aldığı ödül, bu yıl usta sanatçı Erdal Özyağcılar'a sunulacak. Geride kalan 17 yılda 42 ülkeden 87 yabancı tiyatro grubunu, yerli ve yabancı 6 binden fazla sanatçıyı ağırlayan festivalde, toplam 316 oyun ve 679 gösteri düzenlendi. Festival bugüne dek 1 milyona yakın seyirci tarafından izlendi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Adana'da tiyatro festivali başlamadan biletleri tükendi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Mart 2016 tarihinde saat 11 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adana'da tiyatro festivali başlamadan biletleri tükendi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı