ADANA HABERLERİ

Adana Büyükşehir, Türk Dünyası Tiyatro Festivali'nde

DHA
25.04.2017 - 11:28Son Güncelleme :
DHA

ULUSLARARASI Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Kazakistan'ın Türkistan kentindeki Uluslararası Türk Dünyası Tiyatro Festivali'nde Türkiye'yi Adana Büyükşehir Belediyesi temsil etti.
Kazak yönetmen Jumat Şanin'ın doğumunun 125'inci yıldönümü anısına düzenlenen festivalde Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni ve Altınkoza Genel Müdürü İsmail Dikilitaş jüri üyesi olarak görev yaptı. İsmail Dikilitaş, Türk dili konuşan ülkeler arasında kardeşlik ve dostluk bağlarını pekiştirmek, Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve profesyonel sanatın tanıtımını yapmak amacıyla düzenlenen festivali değerlendirdi. Etkinliğin şölen havasında geçtiğini belirten Dikilitaş "Türkler için böylesine önemli ve büyük bir festivali jüri üyesi olarak davet edilmek, birbirinden kaliteli oyunları değerlendiren jüride görev yapmak benim için büyük onur kaynağı olmuştur. Türk devletleri ile Adana arasında yeni kültür ve sanat köprülerinin kurulması için yaptığımız görüşmeler de çok olumlu geçmiştir" dedi.
300'Ü AŞKIN SANATÇI
Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Gagavuzya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Tataristan'ın üye olduğu TÜRKSOY'un organizesinde gerçeşen etkinlikte, Türk devletlerinden 300'ü aşkın tiyatro sanatçısı sahne aldı.

ADANA,(DHA)

FOTOĞRALI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Adana Büyükşehir, Türk Dünyası Tiyatro Festivali'nde hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Nisan 2017 tarihinde saat 11 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adana Büyükşehir, Türk Dünyası Tiyatro Festivali'nde haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı