SİİRT HABERLERİ

Adalet Bakanı Bozdağ:

AA / Zekeriya Güneş,Mehmet Ali Olgaç,Recep Çelik
28.02.2016 - 16:04Son Güncelleme :

- "Dokunulmazlık, milletvekiline suç işleme hak ve hürriyeti vermez. Milletvekilleri suç işlesinler, terör örgütlerine yardım etsinler, şiddeti, terörü, canavarlığı kutsasınlar ve onlarla her türlü birliktelikleri ortaya koysunlar diye verilmiş bir imkan değildir"- "Milletvekillerinin suç işleme hakkı, özgürlüğü yoktur. Kim suç işlerse bizim hukukumuzda karşılığı vardır, o karşılığı mutlaka günün birinde onu bulacaktır"

AA / Zekeriya Güneş,Mehmet Ali Olgaç,Recep Çelik

SİİRT (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ''Dokunulmazlık, milletvekiline suç işleme hak ve hürriyeti vermez. Milletvekilleri suç işlesinler, terör örgütlerine yardım etsinler, şiddeti, terörü, canavarlığı kutsasınlar ve onlarla her türlü birliktelikleri ortaya koysunlar diye verilmiş bir imkan değildir" dedi.

Vali Mustafa Tutulmaz'ı makamında ziyaret eden Bozdağ, Siirt Baro Başkanlığında avukatların sorunlarını dinleme fırsatını bulduklarını söyledi.

Türkiye'nin huzurlu illeri arasında yer alan Siirt'in kardeşliğin sembol şehirleri arasında yer aldığını belirten Bozdağ, şöyle konuştu:

"Geçmişte öyleydi, bugün de öyledir. Bunu bozmak isteyen, bunu dağıtmak isteyenler her zaman oldu ama bu güne kadar Siirt halkı bunlara taviz vermedi. Ben o yüzden Siirt halkına da huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum. Ülkemizin birliğine, dirliğine, huzura, barışa, adalete, kardeşliğe değer verdiklerini sahip çıktıkları, terör ve şiddete her zaman misafiri duyduklarını ayrıca burada teşekkür ediyorum."

- "Milletvekillerinin suç işleme hakkı, özgürlüğü yoktur"

Bakan Bozdağ, gazetecilerin HDP milletvekilinin terörist cenazesine katılmasına ilişkin soruları üzerine mecliste pek çok milletvekiliyle ilgi dokunulmazlık dosyasının olduğunu anımsattı.

Soruşturma başlatılmasının ardından başsavcılıkların düzenledikleri fezlekeyi Adalet Bakanlığına, bakanlığın da Başbakanlığa ve oradan da Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderdiğini belirten Bozdağ, "Dokunulmazlık bizim anayasamıza göre milletvekillerinin her türlü baskıdan, endişeden, korkudan uzak özgür bir şekilde yasama ve denetim faaliyetlerini yapabilmesi için getirilmiştir'' ifadesini kullandı.

''Ama bu dokunulmazlık, milletvekiline suç işleme hak ve hürriyeti vermez. Milletvekilleri suç işlesinler, terör örgütlerine yardım etsinler, şiddeti, terörü, canavarlığı kutsasınlar ve onlarla her türlü birliktelikleri ortaya koysunlar diye verilmiş bir imkan değildir" diyen Bozdağ, şöyle devam etti:

"Dokunulmazlık, yasama ve denetim faaliyetlerinin özgürce yapılabilmesi için getirilmiş bir zırhtır. Yoksa milletvekillerinin özgürce suç işlemesi, suç işlediği zaman da hiç kimsenin suçun görmemesi, duymaması ve bir şey yapmaması anlamında bir zırh kesinlikle değildir. Milletvekillerinin suç işleme hakkı, özgürlüğü yoktur. Kim suç işlerse bizim hukukumuzda karşılığı vardır, o karşılığı mutlaka günün birinde onu bulacaktır. Eğer parlamento dokunulmazlığı kaldırırsa, ondan sonra yargılama süreci başlar, milletvekilliği sona erirse o zaman da yargılama süreci başlayacaktır."

Bakan Bozdağ, dokunulmazlığın son derece önemli olduğuna değinerek, "Zaman zaman Türkiye bu konuda değişiklik kararı aldı, önümüzdeki süreç içerisinde bu konularda gerekli değerlendirmeler yapılacaktır'' dedi.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz ise Siirt halkın teröre destek vermediğini belirterek, şunları söyledi:

"Bugün hep beraber görüyoruz, komşu vilayetlerimiz, huzursuzluk içerisindedir. Terörle mücadele açısından sıkıntılı dönemler geçirmektedirler. Ancak biz bu yönüyle burada halkımızla beraber şanslıyız. İlimiz soysa ekonomik gelişmişlik düzeyi açısından baktığınızda bölgenin diğer illeri gibi geri düzeydedir. Ancak bunu artırmaya yönelik her türlü çalışma hükumetimizin programları doğrultusunda yapılmaktadır. Ümidimiz, terör örgütünün etkinliğinin azalmasıyla beraber burada önemli sosyo ekonomik gelişme sağlanacaktır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Siirt haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Siirt ilinden Adalet Bakanı Bozdağ: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Şubat 2016 tarihinde saat 16 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Adalet Bakanı Bozdağ: haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı