İZMİR HABERLERİ

Açlık grevindeki öğretmenlere Çeşme'den destek

DHA
15.05.2017 - 12:06Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'in Çeşme İlçesi'ndeki bir grup sivil toplum örgütü temsilcisi, OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilen Konya Selçuk Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Nuriye Gülmen ve sınıf öğretmeni Semih Özakça'nın açlık grevi nedeniyle endişeli olduklarını belirterek kamu emekçilerinin görevlerine iadelerini istedi.

KHK ile ihraç edildikleri için açlık grevinde olan öğretim görevlisi Nuriye Gülmen ve sınıf öğretmeni Semih Özakça için İzmir'in Çeşme ilçesindeki sivil toplum örgütleri dün (pazar) destek açıklaması yaptı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çeşme Şubesi'nde yapılan basın açıklamasına, Çeşme Kent Konseyi, Atatürkçü Düşünce Derneği Çeşme Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çeşme Şubesi, Eğitim-Sen Çeşme Temsilciliği, Çorumlular Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Doğu-Der, CHP Çeşme İlçe Örgütü ve HDP temsilcileri katıldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çeşme Şubesi Başkanı Sedat Mutlu, OHAL döneminde en fazla tasfiye edilen kişilerin başında akademi üyeleri ve kamu çalışanları geldiğini öne sürerek "OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile ihraç edilenler arasında bulunan Konya Selçuk Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nuriye Gülmen ve sınıf öğretmeni Semih Özakça, Ankara Yüksel Caddesi'nde sürdürdükleri oturma eyleminde 186, açlık grevinde ise 67'inci günü doldurdu. Süreci takip eden hekimlerin ifade ettiklerine göre açlık grevi kritik bir aşamaya ulaşmıştır. Gelişmeleri derin bir endişe ile takip etmekteyiz. İfade etmek isteriz ki, ülkeyi yönetenler, yaşanacak her türlü olumsuzluktan birinci derecede sorumlu olacaklardır" dedi. Parlamento üyelerini, siyasi partileri, demokratik kitle örgütlerini ve tüm duyarlı kamuoyunu açlık grevindeki öğretmenlere sahip çıkmaya çağıran Sedat Mutlu, "Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın haklı direnişine sahip çıkmalı, hocalarımızın ölümlerine izin vermemeliyiz. OHAL vasıtasıyla yaratılmış tüm mağduriyetler ivedilikle giderilmeli, haksız gerekçelerle açığa alınan, ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir. Buradan açıklıkla beyan ediyoruz ki, haksız ve hukuksuzca, hiçbir meşru nedene dayanmadan işinden edilen hocalarımızın talepleri, tereddütsüz olarak bizim de talebimizdir. Onur mücadeleleri bizim de mücadelemizdir" diye konuştu.

Güneş ATAGÖZ / ÇEŞME (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Açlık grevindeki öğretmenlere Çeşme'den destek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Mayıs 2017 tarihinde saat 12 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Açlık grevindeki öğretmenlere Çeşme'den destek haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:45
  • Guneş
   07:22
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   16:07
  • Akşam
   18:30
  • Yatsı
   19:56
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı