Dünya Haberleri, Son Dakika, Haberler

DÜNYA

  AB'nin bu kararı ağrımıza gidecek

  15 Haziran 2009 - 13:01Son Güncelleme : 15 Haziran 2009 - 18:12

  40 yıla aşkın bir süredir AB kapısında bekletilen Türkiye vize muafiyeti için hukuk savaşı verirken, AB bugün, üye bile olmayan 3 Balkan ülkesine vize muafiyeti uygulamayı konuşuyor. AB, bu konuda Türkiye'nin sorumluluklarını yerine getirmediğini savunuyor.

  Hiç olmazsa, AB ülkelerinde iş yapan işadamları, TIR şoförleri, öğrenciler gibi gruplara vize muafiyeti isteyen 40 yıllık AB adayı Türkiye, karmaşık engellerle boğuşurken, Türkiye gibi AB adyı olan Hırvatistana vize muafiyeti uygulanıyor. Şimdi ise AB adayı bile olmayan 3 Balkan ülkesine vize muafiyeti görüşülüyor.

  TC pasaportu taşıyanlar ise hala vize alabilmek için konsolosluklar önünde kuyruklarda bekletiliyor. Bir vize için ise evin tapusu, banka hesabı, her evrak isteniyor, gelmişi geçmişi, sülalesi soruluyor. Buna rağmen gittiği AB ülkesinde de hala üçüncü dünya ülkesi vatandaşı gibi muamele görebiliyor.

  İŞTE ÜÇ BALKAN ÜLKESİ

  AB dışişleri bakanlarını buluşturan Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi, Batı Balkan ülkelerine vize muafiyeti getirilmesini tartışıyor.

  Bölgede AB üyesi olmayan ülkelerden Hırvatistan'a yıllardır vize uygulamayan AB'nin gelecek yıldan itibaren, aday ülke statüsündeki Makedonya ile potansiyel aday ülkeler Karadağ ve Sırbistan'a da vize muafiyetini tanıması bekleniyor.

  ROMANYA VE BULGARİSTAN'A 7 YIL ÖNCE VİZE MUHAFİYETİ VARDI

  AB, en yeni üyeleri Bulgaristan ve Romanya'ya da Birliğe katılmalarından 7 yıl önce (2000 yılında) önce vize muafiyeti getirmiş ve Avrupa Parlamentosu, katılım müzakereleri yapan ülke vatandaşlarından vize istenmemesine yönelik tavsiye kararı almıştı.

  Türkiye hakkında AB mahkemesi Avrupa Adalet Divanının kararlarını bile uygulamadığına dikkat çekilen AB Komisyonu, Batı Balkanlar için hazırladığı raporda, Schengen vize muafiyeti için Makedonya'nın "tüm kriterleri", Sırbistan ve Karadağ'ın "kriterlerin çoğunu" karşıladığını belirtmişti.

  VİZESİZ SEYAHATİN TEKNİK HAZIRLIKLARI

  AB Komisyonunun raporunda Arnavutluk ve Bosna-Hersek'in kriterleri yerine getirmede başarısız olduğu kaydedilirken, bağımsızlığını sonradan kazanan Kosova'nın vizesiz seyahat programına dahil edilmemesinin "kuşatılmış bölge" görüntüsüne neden olacağı uyarısı yapılmıştı.

  Lüksemburg'da toplanan AB dışişleri bakanlarının kriterleri karşılayan Balkan ülkeleriyle vizesiz seyahatin 2010'dan itibaren başlatılabilmesine yönelik olarak mevzuatını değiştirmesi ve teknik hazırlıklarını yapması için AB Komisyonuna yetki vermesi bekleniyor.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 307 Yorum }
  • Yazar Çizerim 24.7.2009 16:59:38
   Hala AB ye gireceğimize inanan saftirikler varmı acaba? AB yarın bizi almaya kalksa buna önce iş dünyası karşı çıkar. nedenmi:<br>1- Sigortasız işçi çalıştıramazlar,<br>2- Çalışma saatleri haftada 36 ila 40 saat arasında olur,<br>3- Grev yasal hak olur,<br>4- Vergi kaçıramazlar<br>5- Rüşvet veremezler
  • Nihat Mu 23.7.2009 21:01:26
   Hristiyan ağırlıklı nüfusun bulunduğu ülkeler karşılamış gereklilikleri, müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkeler karşılayamamış !!! Başka söze ne gerek!
  • Mardin Gençfb 22.7.2009 09:47:45
   AB'nin kendi enerji kaynağı, madeni ve tarım yapalilecek arazisi çok az. Hammaddelerini bizi ve diğer gafil milletleri kandırıp sağlıyorlar. Azıcık kendimize saygı gösterip, bir kez rest çekelim, bakın bize yalvarmıyorlar mı? Güçlenebilecek olan biziz. Biz olmazsak onlar yok olur.
  • Mardin Gençfb 22.7.2009 09:44:43
   Gerçekten AB'ye girebileceğimizi mi sanıyorsunuz? Bizi kandırıp, ekonomimizi çökertiyorlar, kahrolası pkkyı onlar başımıza salıyor. Sonra da "küreselleşme" diyorlar. Uyan ey TÜRK HALKI, Orta Asya'da ırkdaşlarımız dururken hain AB'ye yapışmayalım. AB'den oradaki halk da memnun değil.
  • cafer bagci 18.7.2009 22:39:08
   ABNiN BU KARARI ANCAK; ONURLU ÜLKENiN ONURLU YÖNERTiCi VE<br>ONURLU VATANDASININ AGIRINA GiDER.
  • sabahaddin kürtül 12.7.2009 19:00:38
   Politakanin degilde onlari uyguliyanlarin kafasinin degismesi gerekir.
  Sayfa Başı
  Haberlerkpss sonuçları ne zaman açıklanacakÖSYMözel harekatözel harekat sonuçlarıözel harekat mülakat tarihiözel harekat parkurupöh parkuru