Dünya Haberleri

DÜNYA

  'ABD'deki soruşturmaya Türk lobicilik faaliyetleri iddiaları da dahil edildi'

  Hürriyet Haber
  03.06.2017 - 10:03 | Son Güncelleme: 03.06.2017 - 10:04

  Reuters haber ajansı, Trump'ın seçim kampanyasında Rusya bağlantısını araştıran soruşturmaya Türkiye'nin lobicilik faaliyetleriyle ilgili iddiaların da dahil edildiğini bildirdi.

  ABD'de Başkan Donald Trump'ın seçim kampanyası ile Rusya arasındaki bağlantıyı soruşturmak üzere Adalet Bakanlığı tarafından atanan "özel savcı" Robert Mueller'in soruşturmaya Türkiye'nin lobicilik çalışmalarına yönelik iddiaları da dahil ettiği bildirildi.

  Deutshce Welle'nin Reuters'tan aktardığı habere göre, Başkan Trump'ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn'ın 2016 yılında lobi çalışmaları için bir Türk işadamından para aldığı iddiaları, ABD'deki 8 Kasım başkanlık seçimleri öncesi ve sonrasında Rus yetkililer ile Flynn ve Trump'ın kampanya ekibi arasındaki ilişkileri inceleyen soruşturmaya eklenecek.

  "Virginia'daki mahkeme çağrı belgesi çıkardı"

  Reuters'ın mahkeme kayıtlarına dayandırdığı bilgilere göre, Virginia'da sürmekte olan soruşturmada federal savcılar, Flynn ile Türk işadamı Ekim Alptekin arasında yapılan iş anlaşmasını inceliyor. Alptekin'in Hollanda merkezli Inovo BV şirketinin Flynn'a ait danışmanlık şirketine Fetullahçı terör örgütü lideri Fetullah Gülen konulu bir belgesel yapımı ve araştırma için Eylül-Kasım ayları arasında 530 bin dolarlık ödeme yaptığı belirtiliyor.

  Reuters mahkeme çağrı belgelerine dayandırdığı haberde Virginia'daki mahkemenin Flynn, şirketi Flynn Intel Group, Alptekin ve Inovo şirketi ile ilgili banka kayıtları, belgeler ve iletişim bilgilerine ulaşmaya çalıştığını ve bunun için çağrı belgeleri çıkarıldığını belirtti.
  Alptekin: Paranın büyük bölümünü özel kaynaklarımdan ödedim

  Alptekin ise Reuters'a verdiği demecinde "Gülen'in Türkiye ile ABD arasındaki atmosferi nasıl zehirlediği" konusunda bir araştırma için Flynn'a ödeme yaptıklarını söyledi. Türk iş adamı, soruşturmayla ilgili olarak mahkemeden kendisine bir çağrı gelip gelmediği yönündeki soruyu ise yanıtsız bıraktı.

  Alptekin Reuters'a yaptığı açıklamada Flynn'ın yaptığı işten memnun kaldığını, bu çalışmanın, FETÖ şebekesinin ABD'deki işleyişini anlamakta kendisine yardımcı olduğunu söyledi. Alptekin, Flynn'ın şirketine yapılan 530 bin dolarlık ödemenin büyük bölümünün kendi özel kaynaklarından, geri kalan bölümünün Inovo kaynaklarından karşılandığını belirtti.

  Etiketler: FETÖ , Türkiye , ABD
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı