Dünya Haberleri

DÜNYA

  Amerikan hava aracı, Rus uçağına yaklaşmamak için...

  AA
  08 Ekim 2015 - 11:14Son Güncelleme : 08 Ekim 2015 - 17:31

  ABD Savunma Bakanlığı, ABD'ye ait en az bir hava aracının Suriye üzerinde Rus savaş uçakları ile tehlikeli şekilde yakınlaşmaktan kaçınmak için rotasını değiştirdiğini açıkladı. Fox News, söz konusu durumun üç kez yaşandığını belirtti.

  Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jeff Davis, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Irak'ta ve Suriye'de devam eden hava operasyonları sırasında ABD'ye ait bir hava aracının rotasını değiştirdiğini, bunun Rusya'ya ait savaş uçakları ile yakınlaşmayı önlemek için yaptıklarını belirtti.

  Suriye'de günlük hava operasyonlarının devam ettiği bilgisini veren Davis, bölgedeki durumu, "yüksek seviyede farkındalık" ve çeşitli araçlarla takip ettiklerini söyledi. Davis, "Hava araçlarının güvenli şekilde birbirlerinden uzaklaşmasını sağlamak için harekete geçtik" dedi.

  Davis, olayın nerede meydana geldiği ve diğer detayları hakkında bilgi vermedi.

  Davis, uçakların güvenliği, olası kazaları önlemek ve kasıtlı olmayan çatışmaları engellemek için Rusya ile görüşmelere hazır olduklarını da ifade etti.

  ABD ve Rus yetkililer, daha önce 1 Ekim'de bu konuda görüşmüştü.

  "TÜRKİYE KENDİ EGEMENLİĞİNİ SAVUNABİLİR"
  Rus uçaklarının Türkiye'nin hava sahasını ihlal etmesine de değinen Pentagon Sözcüsü Davis, bu konuda ciddi endişeleri bulunduğunu dile getirdi.

  Davis, "NATO müttefikimiz Türkiye'nin egemenliğini güçlü şekilde destekliyoruz. Bu konuda ve Rusya'nın eylemleri hakkında Türkiye ve NATO müttefiklerimizle temas halindeyiz" ifadesini kullandı.

  Türkiye'deki patriot füze savunma sistemlerini çekeceklerini hatırlatan Davies, çalışmaların devam ettiğini söyledi. Davis, bölgede NATO savaş gemileri, F-16 uçakları bulunduğunu vurguladı ve Türkiye'nin de kendini savunmak için oldukça yeterli bir hava savunma sistemine ve F-16 uçaklarına sahip olduğunu kaydetti.

  Davis, "Türkiye kendi hava egemenliğini savunma kabiliyetine sahip. Hava sahası ihlal edildiğinde hızlı ve sorumluluk içinde tepki göstermesi sayesinde buna şahit olduk" dedi.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı