Dünya Haberleri

  ABD arşivinde Kıbrıs gerçeği

  Hürriyet Haber
  13.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tarih 6 Mart 1964. Dönemin ABD Başkanı Lyndon Johnson, eski başkanlardan Harry Truman'a telefonda şunları söylüyor: ‘‘Kıbrıs'ta durum çok ciddi. Rumlar Türkleri katledip duruyor. Yunanlılara, Türklerin öldürülmesine son verilmesi gerektiğini açıkça söyledik.’’

  ABD eski Başkanı Lyndon Johnson'un, 2023 yılına kadar gizli tutulmasını isteyerek bir kasaya koydurduğu telefon kayıtlarının bir bölümünün kamuoyuna açıklanması, Kıbrıs'a ilişkin Türk tezlerinin haklılığını bir kez daha kanıtladı. Kıbrıs sorununun 1974 yılında Türkiye'nin Ada'ya müdahalesiyle başladığı yolundaki Yunan tezi ise bir kez daha çürütülmüş oldu.

  Beyaz Saray'da yaptığı bütün telefon konuşmalarını kayda aldıran Johnson'un bantlarını saklayan Austin'deki Lyndon Johnson Kütüphanesi 1963-64 dönemine ait olanları kamuoyuna açıkladı. Bu bantlar Ada'daki Rumların Türkleri katlettiklerini iki ABD Başkanı arasında geçen bir konuşmayla doğruluyor.

  Bu konuşma Johnson'la, eski başkanlardan Harry Truman arasında geçiyor. 6 Mart 1964 günü Johnson, Truman'a telefon ediyor ve ölen Yunan Kralı Paul I'in cenaze törenine ABD'yi temsilen katılmasını rica ediyor.

  Yunan halkının Truman'ı çok sevdiğini söyleyen Lyndon Johnson, Bayan Johnson'un da cenazeye ABD heyetiyle birlikte katılacağını belirtiyor. Eski Başkan Truman, bu isteği yerine getireceğini bildiriyor. Lyndon Johnson, konuşmasına şöyle devam ediyor:

  ‘‘Kıbrıs'ta durum çok ciddi. Ada'da Türklerin dört misli kadar Rum bulunuyor. Türkiye de Yunanistan da bizim dostumuz. Ada'daki Rumlar Türkleri katledip duruyor. Türkler de müdahaleden söz ediyor. Yunanlılara, Ada'da Türklerin öldürülmesine son verilmesi gerektiğini açıkça söyledik.’’

  Harry Truman, ‘‘doğru bir şekilde davranmışsın’’ diye yanıt veriyor. Türkiye ve Yunanistan, Harry Truman döneminde NATO'ya alınmıştı. Başkan Truman, iki ülkeye Amerikan yardımını da başlatmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı