HATAY HABERLERİ

8 bin kişiye evde sağlık

DHA
21.01.2017 - 09:40 |Son Güncelleme :
DHA

SAĞLIK Bakanlığı tarafından yürütülen 'Evde Sağlık Hizmeti' uygulamasından Hatay'da 8 bin 766 vatandaş yararlandı.
Hatay Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bayram Kerkez evde sağlık hizmetinin 28 ekiple yürütüldüğünü söyledi. 2011 yılından bu yana yatalak durumdaki hastalara sağlık hizmeti sunmak amacıyla başlatılan projenin genişleyerek sürdüğünü ifade eden Müdür Kerkez, şu bilgileri verdi:
"Hızla gelişen dünyamızda, sağlık hizmetine ulaşımın kolaylaşması ile birlikte ortalama yaşam ömrü artmış, buna bağlı olarak kronik hastalıklar, yaşlı nüfus ve yaşlılıktan kaynaklanan hastalıklarda artış meydana gelmiştir. Yürüyemeyen ve sağlık kurumuna gidemeyecek hastalara sağlık hizmetlerinin evde eğitimli kişiler tarafından sunulması gündeme gelmiştir. Değişik nedenlerle yatalak veya ağır özürlü hastalar sağlık kuruluşlarına ulaşmakta çok büyük güçlükler yaşamaktadır. Bu sorunları azaltmak, hasta ve yakınlarının yaşam kalitesini artırmak amacıyla ihtiyacı olan bireylere evinde ve aile ortamında eğitimli personel ile sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini de kapsayacak şekilde verilen muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon hizmetleri verilmektedir."
HİZMETTEN YARARLANMAK İÇİN
Hatay genelinde 28 hizmet ekibiyle verilen tedaviden 8 bin 766 vatandaşın yararlandığının altını çizen Kerkez, "Yürüyemeyen ve kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayan yatağa bağımlı hastalar ve ağır özürlü kişiler, alzheimer, demans, terminal dönem kanser hastaları, ileri derece kas hastaları, ağır KOAH hastaları, felç, obezite gibi hastalıkları olan vatandaşlarımız Türkiye genelinde geçerli olan 444 38 33 nolu telefon veya bizzat Müdürlüğümüz bünyesindeki koordinasyon merkezine başvuru yapılabilir. Ayrıca Toplum Sağlığı Merkezi veya aile hekimleri aracılığı ile de başvuru yapılabilir" dedi.

Ramazan ÇELİK/HATAY, (DHA)
FOTOĞRAFLI

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hatay haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Hatay ilinden 8 bin kişiye evde sağlık hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2017 tarihinde saat 09 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 8 bin kişiye evde sağlık haberi güncellenecektir.

HATAY NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ocak 2020, Perşembe
 • İmsak
  06:13
 • Güneş
  07:36
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:15
Sayfa Başı