Gündem Haberleri

  708 bin elektrik kaçağına da af

  16 Şubat 2008 - 00:00:00

  Uyum yasasıyla 2 yıldan az ceza alanlara, ’hükmün açıklanmasının ertelenmesi’ yoluyla getirilen örtülü aftan kaçak elektrik kullanan 708 bin abone de yararlanacak. Yasanın yürürlüğe girdiği 8 Şubat’tan beri mahkemeler, 2 yıldan az cezası olan kaçak elektrik ve ruhsatsız yapı suçlarının hükümlü ve tutuklularını da tahliye ediyor.

  TEMEL ceza yasalarına uyum yasasıyla 2 yıldan az ceza alanlara, ’hükmün açıklanmasının ertelenmesi’ yoluyla getirilen ’örtülü af’tan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda bekleyen 350 bin dosyanın çok büyük bölümünün yararlanması bekleniyor. Yasanın yürürlüğe girdiği 8 Şubat’tan bu yana mahkemeler, 2 yılın altında ceza alan, kaçak elektrik ve ruhsatsız yapı suçlarının hükümlü ve tutuklularını da tahliye ediyor. Bu yasa, Enerji Bakanlığı’nın 2005 yılında tespitini yaptırdığı kaçak elektrik kullanan 708 bin abone için de, yargılanıp 2 yılın altında ceza almaları halinde bile örtülü af anlamına geliyor.

  KAÇAK BİNA YAPANA DA

  Yapı ruhsatı almadan veya ruhsata aykırı kaçak bina yapan kişilerden de 2 yılın altında kalan sanıkların cezalarına da örtülü af yolu açıldı. Seçime bir yıl kala yürürlüğe giren bu düzenlemelerin de AKP için ’seçim yatırımı’ olduğu iddiası da gündeme geldi.

  YARGITAY GÖRÜŞECEK

  Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun, uygulamanın nasıl yapılacağı konusunu görüşmesi bekleniyor. Yargıtay’ın ağırlıklı görüşü dosyaların esasına hiç girilmeyip, değerlendirilmek üzere mahkemesine geri gönderilmesi. Ama bazı daireler, esasa girip dosyayı inceledikten sonra mahkemeye gönderilmesi görüşünde. Genel Kurul’dan, 2 yılın altındaki dosyaların tümünün bir kez daha mahkemelere gönderilmesi şeklinde kararın çıkabileceği belirtiliyor.

  BAKANLIK: AF DEĞİL

  Adalet Bakanlığı ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının af değil, usul hukuku müessesesi olduğunu bildirdi. Yapılan açıklamada hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının, öncelikli olarak kovuşturma evresinde mahkemece bir hüküm kurulmasını gerektirdiğine işaret edildi. Bu hükmün, kanundaki düzenlemeye göre hukuki bir sonuç doğurmadığı ifade edilerek, kurulan hükmün hukuki sonuç doğurup doğurmamasının belli bir süreye ve bazı ek şartlara bağlandığı vurgulandı.

  YARSAV: ADETA GENEL AF

  Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ise yapılan değişiklik için "Adeta bir genel af" yorumunu yaptı. Eminağaoğlu, bu gibi düzenlemelerle hukuksal durum hakkında sürekli yeni bir inceleme nedeni yaratıldığını belirtti ve "Bu durum da adli konularda belirsizliğe, adalet duygusunun sarsılmasına, yargı organlarının etkinliğinin azalmasına neden olmaktadır" dedi.

  Etiketler:
  Son Güncelleme : 16 Şubat 2008 - 13:11:22
  Okuyucu Yorumları { Toplam 64 Yorum }
  • ayhan yanginoglu 16.2.2008 13:58:36
   Memlekette dürüst oldunmu yandin<br>Adaletin pencesinden kurtulamazsin<br>soyacaksin yardakcilik yapip mali götüreceksin <br>Bak sana daha bir sey oluyormu anlasildi degilmi<br>Benim dürüs vatandasim
  • zekai çorapçı 16.2.2008 13:47:07
   ne affı ? bu kaçıncı .af olunca adalet kaçar.<br>AFLAR MUHAKKAK HALK OYUNA SUNULMALI.BİZ SİYASETÇİYİ AF YAPSIN DİYE Mİ SEÇİYORUZ. SORUN VATANDAŞA.
  • Coşkun Türkmen 16.2.2008 13:46:07
   Oy kaygısı. Önce ufak suçluları, sonra canileri,sapıkları, çocuk katillerini afla dışarı bırakmak.
  • HAKKI İLHAN GEZEN 16.2.2008 13:30:13
   bu ne saçmalık kaçak elektrik kullanımını özendirmek değildir de nedir kardeşim
  • ünal efe 16.2.2008 13:26:16
   Bu memlekette her zaman dürüst sorumluluklarını yerine getiren yurttaşlar aptal yerine konuyor.
  • Sevgili Melankoli 16.2.2008 13:25:32
   Ooooooohhhhhh!<br><br>Valla ne güzel bir memlekette yaşıyoruz. Ödeme borcunu nasıl olsa bir gün af çıkar. Ödeyenler de bakar kalır...<br><br>Saygılarımla,
   
  Haberlerak partiFenerbahçebinali yıldırımGalatasarayburçniobeistanbul