MANİSA HABERLERİ

5'inci kuşak kalaycı

DHA
31.03.2017 - 08:50Son Güncelleme :
DHA

MANİSA'da yaşayan 60 yaşındaki Sedat Ataşer, 5 kuşaktır sürdürdükleri kalaycılık mesleğinin artık para kazandırmadığını söyledi.

Yıllardır ellerine teneke makası, çekiç ve tokmağı alarak ateşle bakırı kalaylayıp, parlatan kalaycılar yok denecek kadar azaldı. Eskiden her mahallede yapılan kalaycılığa şimdilerde çok az rastlanıyor. Manisa'da da bu mesleğin son temsilcisi beşinci kuşak kalaycı 60 yaşındaki Sedat Ataşer, ata yadigarı mesleğini yaşatmak için savaşıyor. 3 çocuk babası Sedat Ataşer, "Dede mesleğine devam ediyoruz. Babam, 1931 yılında Manisa'ya gelmiş. O da kalaycılığı babasının yanında öğrenmiş. Benden sonra bir oğlum var. O da öğrenmeye çalışıyor. Ancak iş olmadığı için fabrikada çalışıyor. Ben ise bugüne kadar hiç başka bir iş yapmayı düşünmedim. Eskiden bütün evlerde bakır kap kullanılırdı. Esnaf da çoktu, gelen giden de çoktu. Bütün resmi yerlerin tabakları, çanakları bakırdı. Ama zamanla bu kullanım azaldı" diye konuştu. Sağlık açısından bakır kapların daha iyi olduğunu dile getiren Ataşer, "Bakırda pişen yemeğin lezzeti çok farklı oluyor. Bakır iletken bir madde olduğu için kolay da soğumaz. Şimdi kebapçılar da bakır kullanmaya başladı. Yavaş yavaş bir dönüş var, ama çok fazla değil" dedi. Bakır kap meraklılarının da olduğunu söyleyen Ataşer, düzenli olarak gelen bazı müşterilerinin bulunduğunu söyledi. Kalaycılığın ince noktalarını anlatan Ataşer, "Kalay pis yeri tutmaz. Temizlenmesi lazım.Önce alıyoruz, kostikle yağını temizliyoruz. Tuz ruhu ile kireçli olan yerleri temizliyoruz, kumla sürtüyoruz. Kalaya hazır hale geliyor. Ondan sonra da ocakta kalaylıyoruz. Yamuk yerleri varsa düzeltiyoruz" diye konuştu.

Devletin yok olmaya yüz tutmuş meslekleri ayakta tutmak için vergiyi kaldırdığını belirten Ataşer, bu mesleğe ömür vermiş biri olarak daha fazla destek istedi.

Nermin UÇTU/MANİSA,(DHA)

FOTOĞRAF

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden 5'inci kuşak kalaycı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2017 tarihinde saat 08 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 5'inci kuşak kalaycı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı