Teknoloji Haberleri

  3D yazıcılar seramik baskı yapabilecek

  Hürriyet Haber
  19.01.2016 - 00:33 | Son Güncelleme:

  3D baskı ile birçok şey oluşturulabilmesine rağmen şimdiye kadar sadece polimer plastikler, bazı metal ve cam gibi maddelerle kullanılabiliyordu. Ancak HRL laboratuvarı araştırmacıları buna katkı sağlayacak önemli bir ilerleme açıkladı: Seramik baskı yeteneği.

  HRL ekibinin yöntemi seramik tozunu ısıtmaya dayanmıyor. Bunun çatlaklar ve kırıklara yol açabilecek fazla sayıda mikroskobik kusur oluşturabileceği ifade ediliyor. Araştırma ekibi bunun yerine ısıtıldığında seramiğe dönüşebilen preseramik polimerden yapılmış yeni bir yazdırılabilir reçine geliştirmiş durumda.

  Dünyada ilk defa Çinde 3D yazıcı ile kafatası nakledildiDünyada ilk defa Çin'de 3D yazıcı ile kafatası nakledildi

  Malzemenin popüler 3D baskı yöntemi Stereolitografi ile uyumlu olduğu ifade ediliyor. Dahası da var, ekip son derece detaylı ve karmaşık bir seramik parçasının ultraviyole ışık ve desenli maskeler kullanarak geleneksel stereolitografiye oranla 100 ila 1000 kat daha hızlı yazdırılabileceğini söylüyor.

  3D yazıcıdan silah üretti yakayı ele verdi3D yazıcıdan silah üretti yakayı ele verdi!

  Bu gelişme orbital roket iç mekanizmalarından, uçaklardaki kanat panellerine kadar seramik parçalara dayanan havacılık endüstrisi için bir nimet olarak değerlendiriliyor.

  İLGİNZİ ÇEKEBİLİR: 3D'YE HAYAT VEREN 9 FİLM

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı