ÇORUM HABERLERİ

28 Şubat'ın 19. yılı

AA / Muhammed Kaygın
27.02.2016 - 14:41Son Güncelleme :

- Çorum İmam Hatip Okulları ve Mezunları ve Mensupları Derneğince 28 Şubat sürecinin 19. yılı dolayısıyla basın açıklaması yapıldı

AA / Muhammed Kaygın

ÇORUM (AA) - Çorum İmam Hatip Okulları ve Mezunları ve Mensupları Derneği (ÇORİMDER) tarafından 28 Şubat sürecinin 19. yılı dolayısıyla basın açıklaması düzenlendi.

Dernek merkezinde gerçekleştirilen açıklamada açılış konuşması yapan ÇORİMDER Başkanı Ayhan Boyraz, daha sonra açıklamayı yapmak için Arapça Şiir Okuma Yarışmasında dünya birincisi olan Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Furkan Mazman'a söz verdi.

Mazman, 28 Şubat sürecinde ordunun baş tehdit olarak irtica değerlendirmesi değerlendirmesi, Müslüman kesimi iç tehdit olarak tanımlaması ile tüm özgürlük alanlarına ve değer yargılarına topyekun savaş ilan edildiğini, zorbalıklarla dolu utanç tarihi yaşandığını söyledi.

Bu dönemin literatüre "post modern darbe" olarak girdiğini dile getiren Mazman, bu sürecin sadece asker tarafından değil, sözde sivil toplum örgütleri, üniversiteler, medya ve sermaye grupları tarafından sınır tanımaz bir baskıya dönüştürüldüğünü kaydetti. İrtica tehlikesi adı altında başlatılan ve dindar kesimi hedef alan baskıların ülkenin en önemli sorunu haline getirildiğini vurgulayan Mazman, "En barışçıl özgürlük eylemleri şiddetle bastırılmış, gazeteciler, sivil toplum mensupları, öğrenciler DGM’lerde idamla yargılanmıştır. Darbeyi, baskı ve zulmü meşrulaştırıcı her türlü kaos da çeşitli entrikalarla oluşturulmuştur. Toplumun büyük kesiminin maddi ve manevi zarar gördüğü 28 Şubat darbesinin en büyük mağdurları, eğitim hakkı gasbedilen imam hatip ve üniversite öğrencileri olmuştur" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çorum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çorum ilinden 28 Şubat'ın 19. yılı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2016 tarihinde saat 14 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 28 Şubat'ın 19. yılı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı