Gündem Haberleri

GÜNDEM

  2017 YSK sandık sorgulama işlemi nasıl yapılır? Nerede oy kullanacağım?

  Hürriyet Haber
  19 Mart 2017 - 21:52Son Güncelleme : 19 Mart 2017 - 21:53

  2017 YSK sandık sorgulama işleminin nasıl yapılacağı yaklaşan referandum öncesinde binlerce vatandaş tarafından merak konusu oldu. Referandum için geri sayım başladı. Anayasa değişikliğine ilişkin 16 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek referandumda seçmenlerin hangi sandıkta oy kullanacağına ilişkin liste vatandaşların erişimine açıldı. Anayasa maddelerinin oylanacağı YSK sandık sorgulama işlemi, 'Nerede oy kullanacağım' sorusuna yanıt veriyor. Peki, 2017 YSK sandık sorgulama işlemi nasıl yapılır? Nerede oy kullanacağım? İşte detaylar.

  16 Nisan Pazar günü Türkiye sandık başına gidecek. Anayasa değişikliğine ilişkin 16 Nisan'da yapılacak referandumda seçmenlerin hangi sandıkta oy kullanacağına ilişkin liste erişime açıldı. Peki 2017 YSK seçmen sorgulama nasıl yapılır?

  Referandum için geri sayım başladı. Anayasa değişikliğine ilişkin 16 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek referandumda seçmenlerin hangi sandıkta oy kullanacağına ilişkin liste vatandaşların erişimine açıldı. YSK seçmen sandık sorgulama işlemi aracılığıyla referandum oylarını nerede kullanacaklarını öğrenmek isteyen vatandaşlar, 'Nerede oy kullanacağım' sorusuna yanıt arayacak.

  YSK sandık sorgulama işlemi seçmenler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Anayasa maddelerinin oylanacağı YSK sandık sorgulama işlemi, 'Nerede oy kullanacağım' sorusuna yanıt veriyor. 'Oyumu nerede kullanacağım' sorusu ile referanduma nerede katılım göstereceğini merak eden seçmenler, YSK sandık sorgulama aracılığıyla bu bilgilere erişebilecek. İşte, referanduma bir ay kala araştırılan YSK seçim yeri ve sandık sorgulama işleminin detayları

  YSK internet sitesi ve E-devlet üzerinden yapılabilen işlem, oyumu nerede kullanacağım sorusuna yanıt olacak. İşte, 2017 YSK sandık sorgulama işlemi:

  YSK SANDIK SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

  Yüksek Seçim Kurulu ve E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilecek olan YSK sandık sorgulama işlemi, vatandaşların seçime hangi merkezlerde gireceği konusunu netleştirecek. YSK, sandık bilgilerinin 14 Mart tarihinden sonra açıklanacağını duyurmuştu.

  SANDIK SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

  SANDIK BAŞINDA KİMLİK TESPİTİ ÖNEM TAŞIYOR

  Sandık başına gelen seçmen; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı(TCKK), Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini başkana verir ve seçmen sıra numarasını söyler. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamaz. (298/87, 91).

  Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir (298/87).

  Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır.

  Ceza infaz kurumlarında tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden yukarıda sayılan kimlik belgeleri bulunmayanlar için, cezaevi idaresince verilmiş belge, kimlik belgesi yerine geçer (298/87).

  SONRAKİ SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

  YSK’nın takvimine göre referandum sürecinin bazı önemli aşamaları şöyle:

  18 Mart: İlçe seçim kurulunun siyasi parti üyelerince sandık kurulu başkan adaylarına ilişkin listelerin ilçe seçim kuruluna verilmesinin son günü. (15:00) İlçe seçim kurulu başkanı ve ilçe seçim kurulunun siyasi parti üyeleri tarafından önerilen başkan adayları arasından ad çekilerek sandık kurulu başkanlarının belirlenmesi ve SEÇSİS’e girilmesi.

  19 Mart: Yurt içi sandık kurullarında yer alacak üye listelerinin siyasi partiler tarafından verilmesinin son günü.

  23 Mart : Yurtiçi sandık kurullarının teşkiline karşı yapılan şikayetlerin ilçe siçim kurulunca karara bağlanmasının son günü.

  24 Mart: İlçe seçim kurullarınca miting alanlarının belirlenerek siyasi partilere duyurulmasının son günü.

  27 Mart: Gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemine başlanacak.

  30 Mart: TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin radyo ve televizyonda propaganda başvuruları ve propaganda sırasının belirlenmesi için kuraya katılacak temsilcisi ile TRT temsilcilerinin YSK’ya bildirilmesinin son günü olacak. Konuşma yapmayı dilemesi halinde, Cumhurbaşkanının yapacağı konuşmalar için yayın zamanı ve sırası tespit edilecek.

  31 Mart: Başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından ad çekilecek.

  9 Nisan: Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek. Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak. Radyo ve televizyon propaganda konuşmalarına başlanacak.

  12 Nisan: İlçe seçim kurulu başkanlıklarınca malzeme torbaları sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek.

  15 Nisan: Seçim propagandası saat 18:00’de sona erecek.

  16 Nisan: Oy kullanma günü.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı