ANKARA HABERLERİ

1 yıl daha bekleyecek

Oğuz DEMİR
05.09.2015 - 14:51Son Güncelleme :

Kentin silüetini bozan ve 3 yıldır kaldırılması gündemde olan Şentepe’deki vericilere, kiracı şirketlerin talebiyle RTÜK 1 yıl daha izin verince, Başkan Fethi Yaşar isyan etti: “Ben verdiğim sözü tuttum projeyi tamamladım. Ama şirketler verdikleri sözü tutmadılar.”

Oğuz DEMİR

Ankara’da, akıbeti yılan hikâyesine dönen ve kentin silüetini bozan bölgelerden biri de Yenimahalle Şentepe’deki televizyon vericileri.
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, İstanbul Çamlıca’daki vericilerin kaldırılmasının gündeme geldiği 2012 yılında, aynı uygulamayı Başkent’te de hayata geçirmek için düğmeye bastı. Bölgedeki elektromanyetik kirlilik nedeniyle vatandaşların bazı sağlık sorunları yaşadığını, görüntü kirliliği oluşturması nedeniyle de çok sayıda şikayet aldığını belirten Başkan Fethi Yaşar, hedeflerinin 1 yıl içinde vericileri kaldırmak olduğunu söyledi.
Yaşar ayrıca, 2012’nin son aylarında vericilerin taşınması için dönemin TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’i makamında ziyaret ederek, vericilerin kaldırılmasıyla hayata geçirecekleri proje hakkında bilgi verdi.
Ancak Yaşar, vericilerin kaldırılması yönünde adım atılmayınca, belediyenin bir süre ertelediği Şentepe’deki ‘Tepe Kule’ projesi için çalışmalara başladı. Yaklaşık 200 gecekonduyla anlaşarak yıkım işlemini tamamlayan belediye, iki etaptan oluşan projeyi tamamladı. Geçen yıl için vericilerde kiracı olan şirketlerden taşınmaları yönünde söz aldıklarını fakat, şirketlerin taşınmadığını kaydeden Yaşar, “Ben verdiğim sözü tuttum ve projede yer alan donatıları tamamladım. Ama şirketler verdikleri sözü tutmadılar” dedi. Yaşar, şöyle devam etti:

YASAL OLARAK GÜCÜMÜZ YETMİYOR

“Bu bölge görüntü kirliliğinin yanında, çevresinde oturan vatandaşlar için de sağlık açısından tehlike saçıyordu. Biz hem görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak hem de sağlık açısından tehlike oluşturan vericilerin taşınması için bu projemizi hayata geçirdik. Ben verdiğim sözü tuttum ve projede yer alan donatıları tamamladım. Ama maalesef, vericilerde yer alan şirketler bize verdiği sözleri yerine getirmediler. Bize burasını geçen sene teslim edeceklerdi, Kıran Dağı’na taşıyacaklardı. Bizim yasal olarak çıkarmaya gücümüz yetmiyor.

KAMU YARARINA ZARAR VERİYOR

RTÜK, 1 sene daha bu şirketlere izin verdi. Biz her türlü anlaşmayı yapmıştık, gün bile almıştık ama çıkmadılar. Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı ile RTÜK’ün de bize yardımcı olması lazım. Bölgedeki bu kirliliğin bir an önce kalkması gerekiyor çünkü vericiler kamu yararına zarar veriyor. Biz İstanbul’da Çamlıca Tepesi’ne yapılan kule benzeri bir direk dikeceğiz. Aynı direği yapan GSM firması ile anlaşmak üzereyiz. Direk de yapılırsa projemiz tamamlanmış olacak.”

BİTİRECEĞİZ BAŞKA ÇAREMİZ YOK

Yenimahalle Belediyesi’nin, Şentepe’deki iki etaplı projesi tamamlandı. Başkan Fethi Yaşar, “Bölgede canlılık başladı. Birinci etapta derneklere tahsis ettiğimiz yerler ile yöresel ürünlerin satıldığı hemşehri pazarları var. Yenimek kursu, ikinci bahar lokalimiz var burayı da eylül sonunda açacağız. İkinci etapda da kafeler var. Projeyi bitireceğiz başka çaremiz yok” dedi.


DUYAR DA VADETMİŞTİ

Yenimahalle’nin eski Belediye Başkanı Ahmet Duyar da, 2004 yılında vericileri kaldıracağı yönünde vaatte bulunmuştu. Öte yandan Ankara Hürriyet, kentin silüetini bozan Şentepe’deki vericilerle ilgili tüm süreci yakından takip etti. İstanbul’da 1 yılda çözülen verici sorunu, Ankara’da 3 yıldır çözüme kavuşamadı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 1 yıl daha bekleyecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:19
  • Guneş
   06:58
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:09
  • Yatsı
   19:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı