ANKARA HABERLERİ

1,5 milyar vergi kaybının sebebi 10 numaralı yağ

Hürriyet Haber
21.08.2011 - 00:00Son Güncelleme :

PETROL Sanayi Derneği (PETDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erdem, ekonomideki büyüme rakamları ile piyasanın büyüme rakamları karşılaştırıldığında, akaryakıt piyasasında beklenildiği kadar büyüme olmadığını söyledi.

Hürriyet Haber

Erdem, bunun nedenleri arasında kayıt dışı akaryakıt tüketimi, 10 numaralı yağ sorunu ve akaryakıt fiyatlarındaki artışın yer aldığını belirtti.Son yıllarda ülke çapında özellikle kamyon ve otobüs gibi araçlarda kullanımı giderek yaygınlaşarak büyük bir vergi kaybı ile çevre tahribatına sebep olan “10 numaralı yağ” kullanımına yönelik sorunun devam ettiğine dikkat çeken Erdem, tahmini büyüklüğü 1,5 milyon ton civarında olan akaryakıt yerine kullanılan bir üründen bahsedildiğini ve bunun en iyi hesaplarla 1,5 milyar liralık vergi kaybına sebep olduğunu söyledi.

Vergi farkı kalkmadan bu sorun çözülemez

“10 numaralı yağ sorunu, görünürlük olarak azalmış olabilir ancak tüketim olarak azaldığını, ortadan kalktığını düşünmek yanlış olur, iyimserlik olur” diyen Erdem, akaryakıtla madeni yağ arasındaki vergi farkı kalkmadan sorunun çözülmesinin mümkün olmadığının açık bir şekilde görüldüğünü ifade etti.

Bu yılın ilk altı ayında otomotiv yakıtlarının toplam 8,7 milyon tona yükseldiğini belirten Erdem, aynı dönemde motorin tüketiminin yüzde üç, otogaz tüketiminin yüzde 7,4, toplam LPG tüketiminin de yüzde 2,6 oranında artış gösterdiğini kaydetti.

Toplam tüketimdeki artış yüzde 2,2

Buna karşın toplam benzin tüketiminin ise yüzde 8,3 oranında küçüldüğüne dikkat çeken Erdem, bunların hepsi toplandığında ilk yarıda otomotiv yakıtları toplam tüketimindeki artışın sadece yüzde 2,2 olduğunu bildirdi.

Fiyatlara bağlı olarak tüketimde bir daralma yaşandığına dikkat çeken Erdem, bunun yanı sıra şirketlerin işletme sermayesi nedeniyle finansman maliyetlerinin ciddi bir şekilde yükseldiğini, diğer taraftan bu şekilde piyasada kayıt dışı ürünlere ilginin biraz daha arttığını belirtti.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 1,5 milyar vergi kaybının sebebi 10 numaralı yağ haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Temmuz 2019, Cuma
 • İmsak
  03:31
 • Güneş
  05:23
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:56
 • Akşam
  20:25
 • Yatsı
  22:09
Sayfa Başı