Terlemenin tamamen kesilmesi sağlıklı mı?

Güncelleme Tarihi:

Terlemenin tamamen kesilmesi sağlıklı mı
Oluşturulma Tarihi: Ekim 21, 2015 14:52

Terlemenin tamamen kesilmesi aslında imkansızdır. Cerrahi tedavi sonucunda el, yüz, ayak ve koltuk altında terleme kesilebilir ancak vücudun diğer kısımları terlemeye devam eder. Ya da çeşitli yöntemlerle terleme azaltılabilir. Fakat terleme bir hastalık boyutunda değilse kesilmesi faydalı değildir.

Haberin Devamı

Çeşitli aktiviteler sonucu ısınan vücudun kendini soğutmak için dört beş defa terlemesi normaldir. Ama gereğinden çok fazla terleme olursa bu kişiyi rahatsız eder, can sıkıntısına ve kişinin utanmasına sebep olur. İhtiyaçtan fazla terleme durumuna hiperhidroz denir. Tedavisi ve azaltılması kremler, iyonoforez, botox, cerrahi tedavi, ilaç tedavileri ile sağlanabilir.  

Terlemenin tamamen kesilmesi sağlıklı mı

Uzmanlara göre eğer çok rahatsız edici ve hastalık boyutunda değilse terlemeyi kesici çözümler bulmaya çalışmak, bu tip deodorantlar veya ürünler kullanmak sağlıklı değil. Terleme vücudun doğal bir tepkisidir ve sağlıklıdır.

TER KOKUSUNU NASIL ÖNLEYEBİLİRSİNİZ? 

Haberin Devamı

- Öncelikle her gün duş alın, almasanız bile koltuk altlarınızı sabunla yıkayın ve temizleyin.
- Aktarlarda ya da kozmetik dükkanlarında da bulunan tuz minerallerini kullanabilirsiniz. Özellikle cildi hassas olanlar, deodorantlara alerjisi olanlar için en doğal çözümdür.
- Deodorant kullanmak gün içinde pratik bir çözümdür. 
- Kıyafetlerinizdeki ter lekelerinden rahatsız oluyorsanız koltuk altına yapıştırılan ter emici pedlerden kullanabilirsiniz. 
- İç çamaşırınızın hijyenine özen gösterin. Yaz aylarında aynı kıyafeti bir kereden fazla giymeyin.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!